A minimális előny is előny

Három nappal a nyíregyházi extraligás kemény botlás után újra pályára lépett a Swietelsky-Békéscsabai RSE női röplabdacsapata. Ezúttal CEV Kupa negyeddöntő első mérkőzése várt a viharsarki alakulatra a francia Saint-Raphaël Var VB ellen. Az odavágónak a csabai városi sportcsarnok adott otthont ma az estéhez közeledve.

Swietelsky-Békéscsabai RSE–Saint-Raphaël Var VB (francia) 3:2 (23, –18, –24, 24, 10).
CEV Kupa női röplabdamérkőzés, negyeddöntő, első találkozó, Békéscsaba, 1400 néző. Vezette: Eleni Daniilidou, Andjelko Popovics (görög, szerb).
Békéscsaba: BOKAN 19, Bodnár 2, PEROVICS 26, Tálas 3, Ivanovics 17, MEDICS 13. Csere: MOLCSÁNYI, Sebestyén (liberók), Szpin, Mlinar 2, Bodovics 5, Szedmák, Fábián. Vezetőedző: Paul Bogdan.
Saint-Raphaël: ABRHAMOVA 18, GOLIAT 15, ROLFZEN 15, ABBOTT 14, Drobnakova 8, Valentin 3. Csere: Dekeukelaire (liberó), Viggars 2, Mollinger, Coulter 1. Vezetőedző: Giulio Cesare Bregoli.
Az eredmény alakulása. 1. szett: 6:3, 10:5, 13:12, 19:19, 23:21. 2. szett: 5:8, 12:12, 12:15, 16:21, 16:19, 18:24. 3. szett: 7:3, 10:11, 13:16, 19:18, 22:21, 24:22, 24:25. 4. szett: 2:4, 6:6, 8:11, 16:13, 20:17, 21:20, 24:22. 5. szett: 3:0, 5:4, 10:6, 13:8.

Bokan pontja jelentette a nyitányt, majd Bodnár egy ásszal mutatkozott be a franciáknak. A csabaiaknál jó volt a nyitásfogadás és a védekezésre sem lehetett különösebb panaszuk. Sikerült is öt ponttal ellépniük, de a provence-i csapat kapaszkodott és egymás után négy pontot elérve egy pontra felzárkózott. A második francia időkérés után nem sokkal Paul Bogdan is magához rendelte játékosait. A folytatásban közel sem volt már olyan jó a BRSE nyitásfogadása, a franciáknál „beindultak” az ütők. Szorosan alakult a mérkőzés, olyannyira, hogy 19-nél utolérte vendéglátóját a remekül védekező Saint-Raphaël, Bogdan mesternek ismét akadt mondanivalója… Jól hajrázott azonban a BRSE és Ivanovics szenzációs ütése után szettlabdához jutott a BRSE, két hiba után ugyanő szerezte a játszma legfontosabb pontját is.
Gyönyörű megoldásokat láthattunk a második játék elején, kár, hogy mindkét csapatnál. A csabaiak egyre többet hibáztak és a látogatók már játszma első szakaszában állandósították fölényüket. Ebben az időszakban Ivanovics vitte a hátán a hazai csapatot, de bizony ő is tudott rontani, amikor egy nyitást hosszúra ütött. Hiába mentett többször is szenzációsan a Saint-Raphaël amerikai ütője, Abbott, ez nem mindig segített, a magyar együttes vérrel-verejtékkel 12-nél kiegyenlített. Sajnos azonban a kék-fehérek többször is „megették” a franciák ejtéseit. A meccs addigi legparádésabb labdamenetét az Abrhamova és Rolfzen vezérelte pirosak nyerték, de ez sem szegte Ivanovicsék kedvét, hiszen a nemrég beállt Bodovics egalizált. A várt nagy fordulat azonban most is elmaradt, mert egy rossz nyitás ismét a vendégeket juttatta vezetéshez, s innen már nem volt visszaút. Az sem segített, hogy frissíteni is kellett a csapaton, és az érkezőknek kellett egy kis idő, mire bemelegedtek.
A harmadik játszmát Mlinar pontjai vezették be, lendületet adva a csapatának. 6:3-as csabai előnynél a vendégek olasz edzője időt kért, aki nem sokkal ezután reklamálásért sárga lapot kapott. Látványosan feljavult a BRSE játéka úgy védekezésben, mint támadásban, ez négy pontos előnyben mutatkozott meg. Egy erős gall attak után viszont már náluk volt az előny. Bogdan edző időkérése után a szett hajrájában rettentő kemény munkával sikerült megfordítani az eredményt (19:18), majd Medics ászával szettlabdához jutott a BRSE, de a nagyot küzdő franciák kettőt is hárítottak, sőt, két hosszú Ivanovics-ütés után ők örülhettek.

A negyedik szettben a lélektani előnyt kihasználva a vendégcsapat vette kézbe az irányítást. Próbálkoztak Perovicsék, de a leglehetetlenebb labdákat is összeszedő gallok hatalmas önbizalommal és kevesebb hibával játszottak. A játszma felénél nagyot fordult a világ, a BRSE mínusz háromról plusz háromra változtatta az állást. Rolfzenék azonban nem akartak ötödik játszmát, és tapadtak a Csabára. Az utolsó erejét mozgósította a BRSE és lekopírozva az előző szett végjátékát, 24:22-nél játszmalabdához jutottak, viszont megint egalizáltak a gallok. Igen ám, de ezután két rettentő fontos csabai pont (az utolsónál a jelentősen feljavuló Perovics blokkolt) következett! Jöhetett a döntő játszma!
Elkezdett szárnyalni a Békéscsaba, már 3:0-t, majd 4:1-t is mutatott az eredményjelző. A térfélcserénél is maradt ez a különbség. Úgy tűnt, hogy a magyar együttest nem lehet megállítani, 10:6-nál muszáj volt időt kérnie Giulio Cesare Bregolinak. Csapata azonban már nem tudott megújulni, a Csaba ugyanis menetelt, Bodnár nyitásait követően már 5 pont volt a csabaiak előnye. Perovics elementáris erejű bombája után öt (!) meccslabdához jutott a BRSE, a franciák csak egyet tudtak hárítani, majd Bokan lezárta a 135 percig tartó meccset.

Paul Bogdan: – A második és a harmadik szettben hullámvölgybe kerültünk, de nagyon büszke vagyok a csapatra, hogy ilyen hátrányban is megtartotta a mentális erőt. Felállt és az ötödik szettben olyan játékot produkált, ami elvárható a francia csapat ellen.
Giulio Cesare Bregoli: – Jó csapat ellen jó meccset játszottunk. A negyedik szett végén megnyerhettük volna a mérkőzést, de buta hibákat követtünk el. Kár, hogy az ötödik játszmában nem úgy játszottunk, ahogyan addig, ám kevésbé vagyunk tapasztalt csapat, mint a Békéscsaba.

Címlapon: Tálas Zsuzsanna igazi vezére volt a csabai együttesnek. Fotók: Csukás Zsolt