A német lovak domináltak az első versenynapon

Csütörtökön a fiatal fogatlovak díj- és akadályhajtásból álló első kvalifikációs versenyét rendezték a Mezőhegyesen zajló világbajnokságon. A nap átütő német sikert hozott: az 5-6-7 éves lovak kilenc dobogós helyén hat német ló, két lengyel, és egy osztrák ló osztozott.

Az 5 éves lovak versenyében 18 ló startolt és a német lovak „kibérelték” maguknak a dobogót. A remek küllemű szász-thüringiai fajtájú Tara a nap legmagasabb pontszámával (8,00) lett első, a hajtója Karl-Heinz Finkler. A második és harmadik helyezett német lovat; Fee-t (szász-türingiai) és Da Vincyt (német sportló) Bettina Winkler hajtotta. A legeredményesebb magyar ló – Papp János hajtásában – a mezőhegyesi Nonius-14 Vezér. Meglepetésre az egyik hajtófavorit, az egyesfogathajtó világbajnok, a két lovat is hajtó Bartlomiej Kwiatek csak a hetedik, illetve kilencedik helyre érkezett.
Az első négy ló pénzdíjat nyert, 10 ló jutott egyeneságon a döntőbe. Nyolcan a pénteki vigaszágon hajtanak.
A 11 lovat starthoz szólító 6 éves lovak versenyében folytatódott a német hegemónia. A győztes 7,39 ponttal Fortino német sportló, második a trakéhneni fajtájú Sky Dweller (7,20). Mindkét lovat Marie Tischer hajtotta. Harmadik helyen a sziléziai fajtájú Rebelia (6,89) végzett, Bartlomiej Kwiatek hajtásában. A legeredményesebb magyar ló – Szabó Pál hajtásában – a magyar sportló Karak lett.
Az első három ló pénzdíjat nyert, a pénteki döntőbe hatan jutottak, öten pedig a pénteki vigaszágon hajtanak.
A 7 éves lovak között az első helyen a német színekben versenyző, a szász-thüringiai fajtájú Enfado P (7,64) végzett, hajtója Jovanca Marie Kessler. Második a magyar tenyésztésű, osztrák színekben induló lipicai Conversano Csalo (7,50) lett, hajtója Vinzenz Dobretsberger, míg a harmadik a sziléziai fajtájú Eter (6,94), hajtotta a lengyel Weronika Kwiatek.
Az első három ló pénzdíjat nyert; egyeneságon a pénteki döntőben öten versenyeznek. Hatan a pénteki vigaszágon hajtanak.
A Fiatal Fogatlovak Világbajnokságán a pálya és a szabályok újak, különlegesek. E versenyforma kitűnő lehetőséget kínál a ló verseny közben nyújtott teljesítményének megítélésére. A neves szakemberekből álló zsűri előtt a lovak egyesfogatokba fogatolva mérik össze képességeiket. A világbajnokság kvalifikációs versenyből és döntőből áll. A korosztályonkénti elődöntőket 80X40 méteres – tehát a hagyományos versenyeknél kisebb alapterületű – négyszögben rendezik. Ehhez két mobil maratonakadályt is építettek.
A díjhajtó feladat befejezése után a hajtó azonnal megkezdi az akadályhajtást. A pályán 8 „selybát” (bójapárt) kell meghajtania. Egy verőhibáért 3 hibapont jár.
A díjhajtó programban a zsűri a ló idomítottságát, elengedettségét, hajlékonyságát, a jármódok szabályosságát, a vonalvezetést, az iramot, az íveket, a folyamatos haladást, összességében a feladatok pontosságát és a hajtó szárkezelését bírálja.

Dr. Fehér Károly

A pénteki program
9.00: 5-6-7 éves lovak díj- akadályhajtó kvalifikációs versenyének második fordulója.