A pici gól is három pontot ér

Az őszi szezonban a váciak hazai pályán 2–1 arányú győzelmet értek el a csabaiak ellen. Alighanem ez is motiválta a lila-fehéreket a mai visszavágón, amikor a Kórház utcában ismét összetalálkozott a két együttes.

Békéscsaba 1912 Előre–Vác FC 1–0 (0–0)
NB II-es labdarúgó-mérkőzés. Békéscsaba, Kórház utca, 1123 néző. Vezette: Szilágyi Sándor (Horváth Róbert, Szilágyi Norbert).
Békéscsaba: Ribánszki – Kiss L., Szélpál N., Mészáros M. (Babinyecz, 64.) – Nagy S. (Urbin, 46.), Nagy I., Lustyik, Szatmári I. (Gránicz, 64.) – Viczián, Birtalan B., Gyurján. Vezetőedző: Boér Gábor.
Vác: Halasi – Hegedűs Cs., Szabó N., Görgényi, Major M. – Szekszárdi – Tóth G., Durso (Balajti, 46.), Gulyás M. (Búrány, 46.), Varga Sz. (Borvető, 82.) – Zsolnai. Vezetőedző: Nagy Tibor.
Sárga lap: Nagy S., a 19., Gulyás M. a 39., Zsolnai a 80., Szekszárdi a 84. percben.

Tudják mi a közös nevező a Békéscsaba és a Vác esetében? Nos, Csank János. Mindkét csapat a legnagyobb sikerét az egriek egykori kapusa, majd remek edzője irányításával érte el. A viharsarkiak Magyar Népköztársaság Kupa aranyérmüket köszönhetik a ma már ősz mesternek, a Duna-partiak pedig bajnoki címet nyertek vele egykoron az NB I-ben. Most azonban mindkét gárda a másodosztály valamivel keserűbb kenyerét fogyasztja.
Ennek megfelelő színvonalon esett egymásnak a két csapat a verőfényes napsütésben és nyarat idéző igazi melegben. Futottak becsületesen, „párharcoltak” több-kevesebb sikerrel, ám a gyenge passzteljesítmény miatt ritkán jutottak el a másik kapujáig. Bár e téren azért a kezdetben a lila-fehérek aktívabbaknak tűntek, ám később a váciak előtt is adódott lehetőség. Ám a kapuk nem, csak a hátsó lelátó, illetve a tornászok csarnokának ablakai kerültek veszélybe. „Belemész a hülyeségbe!” – korholta játékosait Boér Gábor, miközben a túloldalon Nagy Tibor, a vendégek mestere egyfolytában nyugalomra intette az övéit. Így telt az idő az ivószünetig, ez idő alatt is – ahogy más sportágban az időkéréskor – egyfolytában magyaráztak a mesterek. „Jöjjenek uraim!” – így Szilágyi Sándor játékvezető, félbeszítva a „piálást” és az „okítást”. A víz jótékony hatással volt a pályán lévőkre, ám a taktikai utasítások elszálltak a fülek mellett. Pedig a B-szél (a B közép ezúttal a székház felöli oldalon, a kapuval egy magasságban, szélen foglalt helyet), igen aktívan buzdította a csabaiakat. Így percegett az idő, miközben egyszer csak egy nagy védeni valója akadt Ribánszki Lászlónak, miután jobbról, éles szögből Tóth Gergely tett egy kísérletet a kapu bevételére. Mígnem a sokat beszélő (magyarázó) Szilágyi játékvezető egy Gyurján Bence-féle, bal lábas, jobb alsó sarok felé tartó lövése után másodpercekkel, elunva a tehetetlenséget, hármat fújt a sípjába.
A szünetet követően – mindkét edző elégedetlenségét bizonyítandó – cserékre szánták el magukat, így egy teljes félidőt kapott Urbin Péter, a túloldalon pedig Balajti Ádám és Búrány Zoltán. Ezzel át is szerkesztette csapatát Nagy Tibor, Balajti beállásával többször tudták elől tartani a labdát. „Stadiont Vácra!” – ezzel a szöveggel feszített ki egy drapériát a hattagú Duna-parti szurkolócsoport a vendégszektorban. Amíg feszegették a molinót, Viczián Ádám az orruk előtt kihagyta a kihagyhatatlant, a jobb sarok mellé durrantott kecsegtető helyzetben. A 64. percben ezúttal már kettős cserére szánta el magát a hazaiak fiatal vezetőedzője, a beállók egyike Gránicz Patrik volt, aki azzal hálálta meg a bizalmat, hogy másodperceken belül egy remek gólpasszt adott Urbin Péternek, aki viszont már betalált Halasi Péter kapujába, 1–0. Ettől az addig is paprikás hangulatú Nagy Tibor edző még vehemensebbé vált, korholt, kiabált, szidott – mindenkit. Csak akkor csendesedett le, de tovább magyarázott, amikor újabb ivószünetet rendelt el a spori. A víz felélénkítette a pályaválasztót, egyre több lehetőség akadt előttük, ám másolták az egyetlen gól előtti teljesítményüket. Így aztán több gól nem született.
Az őszi szezonban 1–0-ra a váciak nyertek saját pályájukon a lila-fehérek ellen. Most fordított eredmény született, nem érdemtelenül szerezte meg a három pontot a Békéscsaba.

: Szélpál, Gyurján, Urbin, ill. Szekszárdi, Tóth G.

Boér Gábor: – Örülök a győzelemnek, de mutatott teljesítménynek nem, maradt bennem bőven hiányérzet. A vendégek igyekeztek lassítani a játékot a pontszerzés reményében, és ebbe mi belealudtunk. De annak örülök, hogy tartjuk harmadik helyünket a tabellán.
Nagy Tibor: – Bár kikaptunk, de elégedett vagyok a csapattal. Megszerveztük a védelmünket, ami jól működött de a támadásoknál hiányérzetem maradt. Végül abból kaptuk a gólt, hogy elnéztünk egy mélységi indítást. Ez már jobb teljesítmény volt, mint a szerdai produktumunk.

Jávor Péter

Címlapképünkön a csereként beállt csabai gólszerző, Urbin Péter. Fotó: Erdős Csaba