Az európai foci érvényesült a szombati meccseken

Igazi nagyüzem volt szombaton az oroszországi labdarúgó-világbajnokságon. A két éve Eb-ezüstérmes francia válogatott 2–1-nyert az ausztrálok ellen a C csoportban, Kazanyban.  A második félidőben két tizenegyesből esett egy-egy gól négy percen belül, majd Paul Pogba döntötte el a mérkőzést. A csoport másik mérkőzésén Dánia egy góllal legyőzte Perut, s ezzel a dél-amerikaiak 2016 novembere óta tartó 15 meccses veretlenségi sorozatát szakította meg. A D-jelű négyes első körében Izland története első világbajnoki mérkőzésén 1–1-es döntetlent játszott Moszkvában a legutóbb ezüstérmes argentin együttessel. A másik párban a horvát válogatott 2–0-ra legyőzte Nigériát.

C csoport, 1. forduló:
Franciaország–Ausztrália 2–1 (0–0)
Kazany, Kazany Aréna, 41 300 néző. Vezette: Andrés Cunha (uruguayi).
Gólszerző: Griezmann (58., 11-esből), Pogba (81.), illetve Jedinak (62., 11-esből).
Sárga lap: Tolisso (76.), ill. Leckie (13.), Rishdon (58.), Behich (87.).

Nagy lendülettel kezdett a francia válogatott, pár perc alatt többször eljutott ellenfele kapujáig, akadt védeni valója Ryannek. Negyedóra után némileg kijött a szorításból az ausztrál csapat, de veszélyt csak akkor tudott kialakítani, amikor egy szabadrúgás után Tolisso lábáról a saját kapuja bal alsó sarka felé tartott a labda. Lloris azonban gyorsan reagált, nagyot vetődve mentett. A folytatásban is a franciák irányítottak, az ausztrálok viszont ekkor már jobban szűrték a támadásaikat, melyek így többnyire a 16-os környékén értek véget.
Az első félidőben kiegyenlített volt a labdabirtoklás, de többet lőttek kapura a franciák. Az ausztrálok ugyanakkor szervezetten és keményen játszottak a második félidőben is, így nagy erőbedobásra késztették ellenfelüket. A büntetőkből esett gyors gólváltás után Paul Pogba labdája éppen a gólvonal mögé pattant, ezzel a franciák kerültek másodszor is előnybe. A hajrában továbbra is nagy akarással küzdöttek az ausztrálok, de nem voltak elég kombinatívak a támadások szervezésében. Pályára lépett a 19 éves Daniel Arzani, az oroszországi világbajnokság legfiatalabb játékosa is – aki múlt szombaton betalált a magyarok elleni felkészülési találkozón –, érdemben azonban nem tudott hozzátenni csapata teljesítményéhez a neki jutott pár percben.

Pogba gondoskodott arról, hogy a franciák igazolják a papírformát

Dánia–Peru 1–0 (0–0)
Szaranszk, Mordovia Aréna, 40 500 néző. Vezette: Bakary Papa Gassama (gambiai).
Gólszerző: Poulsen (59.).
Sárga lap: Delaney (86.), Poulsen (93.), illetve Tapia (38.).

A mérkőzés elején a lendületesebb peruiak harcoltak ki mezőnyfölényt, de húsz percet követően a dánok átvették az irányítást. Veszélyes gólhelyzetet azonban egyik csapat sem tudott kidolgozni – távolról próbálkoztak csupán –, leginkább azért, mert a támadósorok mindig létszámhátrányban voltak a védelmekkel szemben. A 44. percben a dán tizenhatoson belül Poulsen elhúzta a cselező Cueva lábát, de Bakary Papa Gassama nem látott szabálytalanságot. Bő egy perccel később azonban a gambiai játékvezető – miután a videobírós kollégák jeleztek – mégis megállította a játékot, majd büntetőt ítélt. A sértett Cueva erőből magasan a kapu fölé lőtte a labdát.
A szünet után mindkét oldalon a kontrákban bíztak, a dánok az 59. percben Poulsen révén értékesítettek is egyet. A peruiak hátrányba kerülve óriási nyomás alá helyezték ellenfelüket, a hatékonyság érdekében pedig beállt első számú, ám ezúttal csak a cserék közé jelölt támadójuk, Paolo Guerrero, valamint az addigi egycsatáros játékról áttértek a kétékes felállásra. A dél-amerikaiak beszorították ellenfelüket a saját térfelére, a dán kapu előtt pedig többször veszélyes helyzet alakult ki. A bravúrt is bemutató Schmeichel kapussal az élen azonban a jól záró dán védelem valamelyik tagja mindig tisztázott, így az európai együttes megőrizte minimális előnyét a lefújásig.

A csoport állása: 1. Franciaország 3 pont (2–1), 2. Dánia 3 (1–0), 3. Ausztrália 0 (1–2), 4. Peru 0 (0–1).

Argentína–Izland 1–1 (1–1)
Moszkva, Szpartak Stadion, 44 190 néző. Vezette: Szymon Marciniak (lengyel).
Gólszerző: Agüero (19.), illetve Finnbogason (23.).

Nyolc magyar gyerek is a játékoskísérők között volt a mérkőzés előtt, amelyet Diego Maradona a helyszínen tekintett meg. A találkozó argentin fölénnyel indult, amely Agüero remek villanásából érett vezető góllá, ám az izlandiak gyorsan válaszoltak, megszerezve történetük első világbajnoki gólját. Az egyenlítő találatot követően kiegyenlítettebb lett a játék képe, ám a félidő végéhez közeledve ismét óriási nyomás alatt kellett védekeznie a szigetországi együttesnek. Az izlandiak kitartottak, sőt, a félidő végén két helyzettel jelezték, hogy ők sem ülnek rá az eredményre. Az első játékrész argentin fölényét jól jelzi, hogy a dél-amerikai gárda több mint négyszer annyi passzt tudott felmutatni, mint ellenfele.
A fordulást követően kissé lassabb iramban, de változatlan képet mutatva folyt a játék, s bár az argentinok büntetőből újra vezetést szerezhettek volna, Lionel Messi tizenegyesét kiütötte az izlandi kapus, Hannes Halldórsson. A hátralevő időszakban is szinte kizárólag az izlandiak térfelén zajlott a játék, többször veszélyeztettek is az argentinok, de nem tudták még egyszer feltörni a 11 emberrel védekező izlandiak hátsó alakzatát.

Messi büntetőt hibázott, és utána hiába iparkodott, nem igazán tudott érvényesülni

Horvátország–Nigéria 2–0 (1–0)
Kalinyingrád, 31 136 néző. Vezette: Sandro Ricci (brazil).
Gólszerző: Etebo (32., öngól), Modric (71., 11-esből).
Sárga lap: Rakitic (30.), Brozovic (89.), illetve Ekong (70.).

A horvátok kezdték lendületesebben a mérkőzést, elsősorban távoli lövésekkel veszélyeztettek, de Perisic és Kramaric bombája is centikkel elkerülte a kaput. Húsz perc után kiegyenlítettebbé vált a játék, már az afrikai csapat is eljutott a rivális kapujához, mégis éppen ebben a periódusban került előnybe az esélyesebb horvát gárda. Igaz, igencsak szerencsés találattal, mert Mandzukic fejese Etebóról pattant a kapuba. A gól alaposan visszavetette a nigériai együttest, amely a középpályán teljesen alulmaradt a rivális világsztárjaival szemben, így a félpályát is alig tudta átlépni a szünetig hátralévő időben.
Nigéria sokkal elszántabban kezdte a második játékrészt az egyenlítés érdekében, de a horvát védelem szervezettnek bizonyult és biztosan hatástalanította az ellenfél akcióit. Az afrikaiak lendülete hamar alábbhagyott, a kiegyenlített mezőnyjáték pedig a horvátoknak kedvezett, mert kedvükre járatták a labdát hátul vagy a középpályán, s ritkán egy-két gyors passzal próbáltak csak zavart okozni. Ráadásul még az utolsó negyedóra kezdete előtt különösebb megerőltetés nélkül sikerült megduplázniuk az előnyüket is 11-esből, ezzel eldőlt a három pont sorsa.

Luka Modric büntetőből biztosította be a horvátok sikerét

A csoport állása: 1. Horvátország 3 (2–0), 2-3. Argentína 1 (1–1), Izland 1 (1–1), 4. Nigéria 0 (0–2).