Érdemtelen vereség az idénynyitó rangadón

Érdemtelenül szenvedett háromgólos vereséget a Békéscsaba 1912 Előre labdarúgócsapata, az NB II-es bajnokság vasárnapi nyitányának rangadóján. A lila-fehérek játékban semmivel sem maradtak el a listavezető MTK-tól, de Fortuna ezen a napon a fővárosiak kezét fogta.

MTK Budapest–Békéscsaba 1912 Előre 30 (10)
NB II-es labdarúgó-mérkőzés. Budapest, Hidegkuti
Nándor-stadion, 400 néző. Vezette: Pillók Ádám (Horváth Zoltán, Bertalan Dávid).
MTK: BeseBalogh B. (Baki, 43.), Gengeliczki, Deutsch – Katona, Vass P., Kanta (Schäfer, 76.), Vass Á., Farkas B. (Jakab, 72.) Torghelle, Lencse. Vezetőedző: Feczkó Tamás.
Békéscsaba: Ribánszki – Nagy S., Dlusztus, SzélpálHursán, Viczián, Király (Urbin, 62.), Zahorán – Birtalan, Nagy I. (Tóth D., 78.), Gyurján (Gránicz, 62.). Vezetőedző: Boér Gábor.
Sárga lap: Farkas B. az 55., Nagy I. az 57. percben.

44. perc: Szöglethez jutott az MTK, amit Vass Ádám ívelt be jobbról a 11-es pont irányába. A frissen beállt Baki fejelhetett, a labda pedig a kapu torkában álló Torghelle fején irányt váltva került a csabai kapuba, 1–0.
57. perc: Vicziánt buktatta saját tizenhatosán belül Katona, de a játékvezető sípja néma maradt, az MTK gyors ellenakciója végén pedig Lencse talált be az elmélázó Zahorán kíséretében, 2–0.
90. perc: A kitörő Lencse lábát a Ribánszki húzta el a tizenhatoson belül, amiért büntető járt. A tizenegyest a sértett helyezte a csabaiak kapujába, 3–0.

A Magyar Kupában a második vonal mindkét élcsapata megye I. osztályú ellenfél legyőzésével hangolódott a vasárnapi rangadóra. A házigazdáknál a sérültek száma Gera Dánielre, Hrepka Ádámra, Szentpéteri Viktorra, Szerencsi Miklósra és Bori Gáborra nem számíthatott Feczkó Tamás edző jelentette a gondot, a vendégeknek pedig éppen az MTK-tól kölcsönvett Szatmári István és Lustyik Levente nem léphetett pályára a két klub egyezsége alapján.
A fővárosi kék-fehérek hazai pályán valamennyi őszi meccsüket megnyerték, mindez külön is motiválhatta a viharsarkiakat, akik bátran kezdtek. Birtalan jobbösszekötő helyéről megeresztett lövésével indult a meccs érdemi része, amit Bese paskolt szögletre a rövid saroknál. Kiegyenlített élénk játék folyt kezdetben, talán a csabaiak próbálkozásai valamivel több veszélyt hordoztak magukban, de a fiatal Bese kapus magabiztosan végezte a dolgát. A félidő közepére valamelyest alább hagyott az iram, a fővárosiak többet birtokolták a labdát, de veszélyt nem jelentettek Ribánszki kapujára. A szórványos csabai ellenakciók többet ígértek, az utolsó passzokba azonban rendre hiba csúszott. A félidő utolsó harmadában növelte a nyomást az MTK, mégis a vendégek előtt maradt ki a meccs helyzete. Viczián húzott be a bal szélről, az alapvonal közeléből, az ötösön belülről középre játszott, ahol Vass Ádám lábáról a kapufára pattant a labda, majd a védők felszabadítottak. Röviddel ezután a másik oldalon is szerencséje volt a hazai együttesnek, amikor Ribánszki tornázott szögletre egy mesterien megnyesett labdát, s ebből szerzett vezetést a fővárosi alakulat a félidő végén.
A térfélcserét követően iparkodott ledolgozni hátrányát az Előre. Többet kezdeményeztek és amennyiben Pillók játékvezető jobban követi az eseményeket, büntetőből akár egalizálhattak is volna, ehelyett viszont a fővárosi gárda duplázta meg az előnyét. Boér Gábor két támadó bevetésével próbálta hatásosabbá tenni csapata támadójátékát. Akadt is lehetősége, de mintha a második bekapott találat aláásta volna a győzelembe vetett hitét. A sípmester második szarvashibája is a lilák kontójára történt: Farkas minden retorzió nélkül könyökölhette le Nagy Sándort, de a második sárga lap begyűjtése helyett cserével hagyta el a pályát! Az utolsó negyedórára felbátorodtak a házigazdák, Ribánszkinak akadtak bravúrjai, de kollégája, Bese is bemutatta, hogy a kék-fehéreknél tartósan kibérelheti magának a kaput. A harmadik hazai gól a legvégén már nem osztott, nem szorzott…
A végeredmény könnyen megtévesztheti azokat, akik nem látták a 90 percet. Az MTK sikere ellenére a Békéscsaba lényegesen többet tett a győzelem megszerzéséért, de a kapufával és a játékvezetővel sem volt szerencséje, pedig a játéka alapján rászolgált volna a pontra.

Jó: Bese, Vass P., ill. Viczián, Ribánszki.
Boér Gábor: – Hiányérzetem van az eredmény miatt, hiszen rengeteg lehetőséget dolgoztunk ki, de ezeket rendre ki is hagytuk. Fel kell állnunk és szerdán tovább kell jutnunk a Magyar Kupában!

Bakulya Mihály-Szikszai László

Címlapon: Szélpál és Lencse párharcát az MTK támadójának duplája ellenére is többnyire a csabai védő nyerte. Fotó: Erdős Csaba