Ez a röplabda más dimenziónak tűnik

Régen volt hazánkban arra példa, hogy magyar női röplabdacsapat a nemzetközi porondon ilyen messzire eljusson. A Békéscsabai RSE ráadásul nem is egy platformon igyekszik hétről-hétre bizonyítani, hogy jó úton jár a sportág megújhodásában Magyarországon. Ennek egyik kézzelfogható jele, hogy ma este a CEV Kupa negyeddöntőjében egy Európa-szerte nagy tekintélyű csapatot fogadhatott a városi sportcsarnokban.

Linamar-Békéscsabai RSE–Unet Yamamay Busto Arsizio (olasz) 1:3 (–23, 26, –14, –19)
CEV Kupa női röplabdamérkőzés, negyeddöntő, első találkozó. Békéscsaba, 2000 néző. Vezette: Vlatko Ristovski (macedón), Christophe Lecourt (francia).
Békéscsaba: Szakmáry 13, CLEMENT 10, Tálas 3, Bodnár 5, Soós N. 9, Szmirnova 11. Csere: MOLCSÁNYI, Szpin (liberók), Petrenkó, Matics 5, Nazarenko 1. Edző: Szasa Nedeljkovics.
Busto Arsizio: Signorile 6, DIOUF 24, STUFI 13, Fiorin 10, Berti 7, MARTINEZ 21. Csere: SPIRITO (liberó), Moneta, Vasilantoneki, Negeti. Edző: Marco Mencarelli.
Az eredmény alakulása. 1. szett: 1:4, 5:5, 5:7, 8:7, 9:14, 11:14, 15:16, 15:19, 20:20, 20:23, 22:23. 2. szett: 3:3, 3:6, 4:11, 9:11, 9:14, 15:14, 19:15, 19:17, 22:18, 25:24, 25:26. 3. szett: 0:3, 2:10, 4:13, 8:17, 13:22. 4. szett: 3:2, 3:5, 5:8, 8:9, 9:15, 11:18, 16:22.

Az olasz csapat nagy lendülettel nyitott, a csabaiak mintha kissé megilletődötten kezdtek volna. Akadtak hibák, ráadásul mindkét oldalon, de azért az rögtön szembetűnt, hogy jóval nagyobb ütőerővel rendelkezik a vendégcsapat. Sáncmunkájuk is kiváló volt, hamar előnyre tettek szert. A házigazda dicséretére, hogy lélekben felnőttek a feladathoz, többször is nagy nevű ellenfelük után eredtek, utol is érték is őket, de a vezetést csupán egyszer, és azt is csak rövid időre tudták átvenni. Azonban gyakran előfordult, hogy nem volt igazán szemük a labdáiknak, támadásaik nem a megszokott mederben zajlottak.
A második szett legelején felváltva gyűjtötték a pontokat, majd meglódult az olasz csapat, amely nagyrészt gyorsabb mozgásának és gondolkodásának köszönhetett. Az első technikai szünetre megint négypontos előnyre tettek szert a vendégek, amelyet fokozatosan tovább növeltek. 4:11 után Matics ismét a pályára lépett, három ponttal hálálta meg a bizalmat. Sőt, ez lendületet adott a pályaválasztónak, amely megkezdte a felzárkózást. Olyannyira, hogy még a második technikai előtt beelőzött. Innen kezdve egyre inkább kezdett önmagára hasonlítani a BRSE, amely óriási szívvel küzdött, és egy nagyon fordulatos véghajrában kiegyenlített.
A harmadik etap elejére újra elvesztette a ritmust a Békéscsaba. Gyorsan jelentős előnyre tett szert az olasz gárda, amely nemcsak remekül, hanem szinte hibátlanul játszott. Mindez nem volt elmondható a házigazdákról, akik ismét gyengélkedtek, az első szettbeli bizonytalanságokat fedezhettük fel a játékukban. A szett végére végleg szétesett a a hazaiak alapjátéka, alig fedezhettünk fel igazi támadásokat részükről. Koncentrációjuk is alaposan alábbhagyott, nyitásiak, nyitásfogadásaik visszaesett.
A negyedik szett eleje sem hasonlított a másodikra, bár tény, akartak a csabai lányok, ám most nem akadt köztük olyan, akik a hátára vette volna a csapatot. Az olaszok nem hagyták, hogy támadásba lendüljenek át, így jobbára védekezésre szorultak, ám e téren nem nyújtottak kimagaslót ezen az estén. Így aztán fejet kellett hajtaniuk a nagyobb tudás előtt.
A mérkőzést látva, a hazai mezőnyben kiemelkedő Békéscsabának akad még tanulnivalója ahhoz, hogy az erősebb nemzetközi mezőnyhöz fölzárkózzon. Persze a találkozó igazságához tartozik az is, hogy a BRSE ezen a napon nem nyújtotta a tőle megszokott maximumot, és mintha megilletődötten játszottak volna.

Így látták a főszereplők
Szasa Nedeljkovics: – Tudtuk, mire képesek az olaszok, és hozták is, amit tudtak. Blokkmunkájuk és mezőnyjátékuk magas szintű, ezeknek nem találtuk az ellenszerét. Ilyen szintű csapattal még soha sem találkoztunk, ehhez a játékerőhöz sokat kell még tanulnunk és fejlődnünk.
Molcsányi Petra: – Más szintet képvisel az olasz csapat, mint amit eddig megszoktunk. Egy pillanatig sem szabadott volna kiengednünk, ám a koncentráció hiánya a harmadik szettől kiütközött játékunkon. Fizikálisan nem volt gondunk, de a figyelem összpontosítás miatt a harmadik szettől visszaesett a játékunk.
Szakmáry Gréta: – Ilyen folyamatos koncentráció elé még soha sem állított bennünket egyetlen csapat sem. Az olaszok hetente véres harcot vívnak, ahol nagyon megedződtek. Ettől függetlenül nem tartom lefutottnak a párharcot.

Címlapképünkön Sarah Clement (5), aki jó játékot nyújtott, de egy (két) fecske nem csinál nyarat – fotó: Csukás Zsolt