Fejet hajtottak a nagyobb tudás előtt

Kemény ellenfelet kapott a Linamar-Békéscsabai RSE női röplabdacsapata rögtön a BL-nyitányon, hiszen a sportág sztárjait felvonultató, a Bajnokok Ligájában a tavalyi döntős (ott ezüstérmes) olasz Imoco Volley Conegliano csapatát fogadták ma este hazai környezetben. A magyar bajnoknak egyelőre nagy falatnak bizonyult a talján gárda, ezért fejet kellett hajtaniuk az első összecsapáson.

Linamar-Békéscsabai RSE–Imoco Volley Conegliano 0:3 (–4, –10, –17)
Bajnokok Ligája női röplabda-mérkőzés, selejtező, első találkozó, Békéscsaba, 1600 néző. Vezette: Luts Koen, Ozbar Nurper (belga, török).
Békéscsaba: Kosekova 2, Pekárik 3, Petőváry 7, Mlinar 5, Ludmán 1, Dobi 3. Csere: Molcsányi (liberó), Szpin, Petrenkó. Vezetőedző: Alberto Salomoni.
Conegliano: Danesi 5, Nicoletti 9, de Kruijf 8, Wolosz 2, Hill 17, Easy 12. Csere: De Gennaro (liberó), Papafotiou, Cella 1, Fiori, Melandri 1. Vezetőedző: Daniele Santarelli.
Az eredmény alakulása. 1. szett: 0:6, 1:16, 3:22. 2. szett: 4:2, 5:8, 6:12, 8:15, 10:23. 3. szett: 2:2, 3:5, 8:8, 12:12, 13:17, 15:18, 16:22.

„Az első európai mérkőzésünkön a megfelelő szellemiséggel kell pályára lépnünk. Tudjuk, hogy mi vagyunk az esélyesek, olyan játékot kell nyújtanunk, hogy már most bebiztosítsuk a továbbjutásunkat” – nyilatkozta klubja honlapján a mérkőzés előtt Daniele Santarelli, a Conegliano vezetőedzője. Alberto Salomoni a tisztes helytállásban bízott.
Nagyon megilletődve kezdett a Békéscsaba, az első pontot 0:6 után Petőváry szerezte, az első technikainál 1:8-at mutatott az eredményjelző. Nyomasztó fölényben játszott a Conegliano, 1:10-nél időt kért Salomoni, megpróbálva valamelyest rendezni a sorokat, két poszton gyorsan változtatva. A hatalmas magassági fölényben lévő olaszok villámgyorsan járatták a labdát, a védekezésük elsőrangú volt (úgy jöttek vissza a labdák az olasz blokkról, mint a falról), a pontokat pedig iparszerűen gyártották, főleg a két amerikai, a szett végéig hat egységig jutó Hill és Easy jóvoltából – de hát nagyjából erre is számítottunk. Minden egyes csabai pontnak nagyon örülnünk kellett, ám abból nagyon kevés született. Alig több mint negyedóra alatt futott le az első játszma, de a békéscsabai közönség így is nagy tapssal jutalmazta a lányokat.
A második szett első pontját a megilletődöttségüket levetkőző csabaiak szerezték, sőt, Ludmán, majd Mlinar megmozdulásával kettővel el is húztak. Az első technikai szünetben azonban már három ponttal az itáliaiak vezettek. Feljavult a békéscsabaiak játéka, bátrabbak voltak, hosszabb labdamenetekre késztették az olaszokat. A játszma végén elkezdett cserélni Santarelli, a vendégek edzője, de a játékuk ugyanolyan dinamikus és eredményes volt, és húsz perc játék után tettek pontot a második szakasz végére.
A harmadik játékban főleg a gyerek korában Olaszországban élő Petőváry ügyeskedett, szép pontokat szerzett és tartotta a lépést a Coneglianóval, ekkor játszott a legjobban a viharsarki csapat. Szettről-szettre jobban ment a röplabda az ekkorra belemelegedő Békéscsabának, még a harmadik játék derekán is döntetlenre álltak a felek. Növelték a tempót Hillék, de már közel sem volt olyan könnyű a dolguk, mint a meccs korábbi szakaszában. Még a játék vége felé haladva is három-négy pont volt a különbség a csapatok között. A vendégek rákapcsoltak és végül ezt a játszmát is magabiztosan hozták.

A világsztárokkal megtűzdelt olasz ellenfél

Az alakuló békéscsabai csapat az ijedt kezdés után fokozatosan feljavulva, időnként szép megoldásokkal próbálta megnehezíteni a Conegliano dolgát. A visszavágó már formaság lesz, de Mlinárék Olaszországban is megmutathatják, hogy az az igazi arcuk, amit Békéscsabán a harmadik felvonásban láthattunk tőlük. A visszavágót szombaton 20.35 órakor rendezik Olaszországban.
Alberto Salomoni: – Az elején megilletődötten játszottunk, ami teljesen normális a világ egyik legjobb csapata ellen és azt sem szabad elfelejteni, hogy a csapat nagy része most debütált a Bajnokok Ligájában. A visszavágón a harmadik szettben látott játékot szeretném viszontlátni.

Címlapképünkön egy Petőváry-féle ütés, amit  az olasz sánc blokkolt – fotók: Csukás Zsolt