Gólokban gazdag szombati meccsek

Az oroszországi labdarúgó-világbajnokság szombati programjának nyitómérkőzésén Belgium 5–2-re legyőzte Tunéziát a G csoport második fordulójában, így nagy lépést tett a nyolcaddöntőbe jutás felé. Ugyanez érvényes Mexikóra, amely 2–1-re verte a Koreai Köztársaságot az F-jelű négyes második fordulójában. A kvartett második találkozóján a címvédő Németország drámai küzdelemben, Toni Kroos 95. percben lőtt szabadrúgásgóljával múlta felül 2–1-re Svédországot, ezzel saját kezébe vette sorsát, ami a dél-koreaiak elleni utolsó mérkőzésen dől el.

G csoport, 2. forduló:
Belgium–Tunézia 5–2 (3–1)
Moszkva, 44 190 néző. Vezette: Jair Marrufo (amerikai).
Gólszerző: E. Hazard (7., 51., az elsőt 11-esből), Lukaku (17., 45+3.), Batshuayi (90.), illetve Bronn (18.), Hazrí (93.).
Sárga lap: Szászí (14.).

Nagy lendülettel kezdte a mérkőzést a jóval esélyesebbnek tartott belga válogatott, amely már a meccs elején több helyzetet kialakított, és egy tizenegyessel, illetve egy akciógóllal gyorsan előnybe került. A világbajnokság 27. mérkőzésén ez volt a 13. büntető. Az előző, brazíliai tornán a 64 meccsen összesen ítéltek ennyit a játékvezetők, de akkor még nem állt rendelkezésükre a videobírós segítség.
Az európaiak második találata után Tunézia némileg váratlanul szépített. A folytatásban is Belgium futballozott fölényben, de mindkét oldalon adódtak lehetőségek, és a szünet előtt Lukaku révén visszaállt a kétgólos különbség. A Manchester United csatára az első fordulóban, Panama ellen is duplázott, ez egymást követő világbajnoki mérkőzéseken legutóbb 1986-ban Diego Maradonának sikerült. A belga válogatott történetének legeredményesebb játékosa, Lukaku immár 40 gólnál jár.
A második félidőben sem változott a játék képe, Eden Hazard is megszerezte második gólját, és a folytatásban is számos nagy lehetőség adódott a belgák előtt. Ezek közül – Batshuayi révén – csak egyet tudtak kihasználni, a végeredményt pedig Vahbí Hazrí állította be a 93. percben. A belgák a tornán rekordot jelentő 12 alkalommal találták el a kaput.
A spanyol Roberto Martínez szövetségi kapitány a 22. mérkőzésén a 16. győzelmét ünnepelhette a belga válogatott élén. Csapata nagy lépést tett a nyolcaddöntőbe kerülés felé, bár matematikailag még nem biztos a továbbjutása.

A csoport állása: 1. Belgium 6 pont (8–2) – már továbbjutott, 2. Anglia 3 (2–1), 3. Panama 0 (0–3), 4. Tunézia 0 (3–7).

Mexikó–Koreai Köztársaság 2–1 (1–0)
Rosztov, 43 472 néző. Vezette: Milorad Mazics (szerb).
Gólszerző: Vela (26., tizenegyesből), Hernández (66.), illetve Szon Hung Min (93.).
Sárga lap: Kim Joung Kvon (58.), Li Jong (63.), Li Szung Vo (72.), Dzsung Vo Joung (80.).

Javier Hernandez alázata a mexikói csapat második találatánál. Fotó: afp

A találkozó elején a dél-koreaiak azonnal visszaálltak a saját térfelükre és kontrákra rendezkedtek be, s nem is tűnt rossznak a terv, hiszen az első helyzetet ők alakították ki. A 26. perctől aztán változtatniuk kellett, miután hátrányba kerültek, mert a 150. válogatottságát ünneplő Guardado beadásába Dzsang Hjun Szo teljesen fölöslegesen beleütött a tizenhatoson belül. A mexikóiak a szünetig hátralevő húsz percben könnyen eldönthették volna az összecsapást, de kimaradtak a lehetőségeik.
A fordulást követően a dél-koreaiak fokozatosan kinyíltak, ez pedig egyre több mexikói helyzettel járt, s a 66. percben a közép-amerikaiak lemásolták a németek elleni kontrájukat, s Javier Hernández eldöntötte a három pont sorsát. A 30 éves támadó ötvenedik alkalommal volt eredményes hazája válogatottjában – ezzel ő a rekorder –, érdekesség, hogy négy évvel ezelőtt ugyanezen a napon szerzett gólt a világbajnokságon, akkor Horvátországnak talált be.
A hajrában az ázsiaiak becsülettel harcoltak és Szon Hung Min 93. percben szerzett gyönyörű góljának köszönhetően szépíteni tudtak.

Németország–Svédország 2–1 (0–1)
Szocsi, 44 287 néző. Vezette: Szymon Marciniak (lengyel).
Gólszerző: Reus (48.), Kroos (95.), illetve Toivonen (32.).
Kiállítva: Boateng (82.).
Sárga lap: Boateng (71., 82.), ill. Ekdal (52.), Larsson (97.).

A címvédő igyekezett mielőbb gólt szerezni, jelentős mezőnyfölényben volt – húsz perc után 89-11 volt a labdabirtoklás százalékos aránya, és 187-16 a passzok száma – és több ígéretes akciót vezetett, de a kaput sokáig nem találta el. A svédek magabiztosan védekeztek és egy-két veszélyes ellenakciójuk is volt. A 14. percben Berg kilépett, a tizenhatoson belül Boateng ellökte, de a játékvezető nem ítélt büntetőt, ráadásul a videobírós stáb sem jelezte neki a szabálytalanságot. A svédek egyik kontrája emlékezetes góllal zárult, így a szünetben ők vezettek 1–0-ra.
Az első félidőnél is eseménydúsabb, izgalmasabb és színvonalasabb második felvonásban is a németek irányították a játékot, Reus jóvoltából egyenlítettek, és a folytatásban is nyomasztó fölényben futballoztak. A skandinávok nem tördelték a játékot, nem húzták az időt, hősiesen védekeztek és veszélyes ellentámadásokat vezettek. Ellenfelük a hajrában emberhátrányban is rohamozott, Brandt a 92. percben a kapufát találta telibe, majd három perccel később Kroos szabadrúgásával sikerült fordítaniuk a németeknek.

Reus találata a „siralomházból” hozta vissza a németek további világbajnoki szereplését

A csoport állása: 1. Mexikó 6 pont (3–1), 2-3. Svédország 3 (2–2), Németország 3 (2–2), 4. Koreai Köztársaság 0 (1–3).
3. forduló:
Június 27., szerda: Mexikó–Svédország, Jekatyerinburg, 16.00
Június 27., szerda: Koreai Köztársaság–Németország, Kazany, 16.00
1. forduló:
Mexikó–Németország 1–0 (1–0)
Svédország–Koreai Köztársaság 1–0 (0–0)

Címlapon: Duplájával Lukaku utolérte a góllövőlistán Cristiano Ronaldót. Fotó: AP