Győzelemmel zártak a magyarok

A magyar női röplabda-válogatott 3:2-re győzött Finnország csapata ellen az Európa Liga arany divíziójának hatodik, utolsó fordulójában szerdán, Érden. A magyarok így négy győzelemmel és két vereséggel a második helyen zárták a csoportkört. A sorozat négyes döntőjét jövő csütörtökön és pénteken rendezik a Papp László Budapest Sportarénában, melyen a házigazda magyarok és a ma vesztes, de így is csoportelső finnek mellett Csehország és Bulgária legjobbjai mérkőznek majd. Az elődöntők párosítását várhatóan csütörtökön teszi közzé az Európai Röplabda Szövetség.

Magyarország–Finnország 3:2 (20, –25, –21, 21, 11)
Érd, 1000 néző. Vezette: Vitte (német), Ujházi.
Magyarország: Pekárik 5, Dékány 2, Szakmáry 30, Nagy E. 5, Bleicher 3, Sándor 27. Csere: Molcsányi, Lékó (liberók), Németh A. 2, Szedmák 11, Tálas, Pintér 3, Szűcs. Szövetségi kapitány: Jan De Brandt..
Finnország: Karhu 17, Öhman 15, Alanko 4, Vilponen 17, Pihlajamäki 4, Korhonen 4. Csere: Sievänen (liberó), Kosonen 1, Laakkonen 3, Kokkonen 7, Koljonen 1, Rantanen. Szövetségi kapitány: Tapio Kangasniemi.
Az eredmény alakulása: 1. játszma: 4:2, 6:7, 8:11, 13:13, 17:14, 19:18, 24:19. 2. játszma: 4:2, 7:4, 12:6, 12:8, 15:9, 17:13, 21:15, 21:19, 24:23, 25:26. 3. játszma: 0:3, 4:4, 6:8, 9:8, 10:13, 15:19, 18:23, 20:24. 4. játszma: 5:3, 6:7, 10:8, 15:11, 16:15, 17:18, 24:19. 5. játszma: 4:4, 4:6, 7:8, 10:8, 14:11.

A két csapat másfél héttel ezelőtti, tamperei összecsapását a finnek 3-1-re nyerték, így a csoportelsőség megszerzése mellett a visszavágás is fűtötte a magyarokat.
A mérkőzésre Jan De Brandt szövetségi kapitány nevezte Tálas Zsuzsannát, aki még a sorozat első, Franciaország elleni találkozóján, a bemelegítés alatt sérült meg, így most először kapott játéklehetőséget. A kezdőcsapatban ennek ellenére Bleicher Réka kezdett feladóként, míg feladóátló poszton az eredendően négyes ütő Dékány Bernadett játszott.
Utóbbi szerezte a találkozó első pontját, egy finn ászt követően mégis a hazaiak kértek előbb időt (8-11). Bleicher és a csapatkapitány Sándor Renáta jó szerváival fordítottak a házigazdák (16-14), majd Tálas is pályára lépett. A hajrában a finnek elveszítették egyik legjobbjukat, Piia Korhonent, aki egy ütés után rosszul fogott talajt, s ölben kellett levinni a pályáról.
A második játszmát magabiztosabban kezdte a magyar csapat, és Sándor Renáta, valamint Szakmáry Gréta ponterős játékának köszönhetően hamar megnyugtató előnyt alakított ki (11-6). A folytatásban sokáig nem változott az összecsapás képe, De Brandt együttese remekül fogadott, jól nyitott és eredményesen blokkolt (21-15), de a finnek nagy hajrát nyitottak és egyenlítettek.
A harmadik szett első harmadában még érződött a magyarok játékán a nagy előnyről elveszített előző játékrész negatív hatása, a finnek pedig kihasználták a hazai hibákat (9-11). Jan De Brandt cserékkel frissített csapatán (14-17), de elsősorban a leromlott nyitásfogadási hatékonyság megpecsételte a hazaiak sorsát. Ezzel eldőlt, hogy a finnek nyerik a csoportot, s ők is ott lesznek a jövő heti négyes döntőben.
A negyedik játszma fej-fej melletti küzdelmet hozott egészen addig, amíg Nagy Eszter blokkja után a finnek időt nem kértek hárompontos magyar előnynél (14-11). Szakmáry hátán vitte a hazaiakat, a Schwerin német bajnok ütője a játékrész derekán 26 pontnál tartott. A hajrá egyenlő állásról indult (18-18), de Sándor Renáta sikeres támadásaival egyenlített a magyar válogatott.
A döntő játszmában mindkét csapat sok hibával kezdett, de a De Brandt-tanítványok voltak azok, akik előbb tették pontosabbá a játékukat, így kétórás csata végén ők ünnepelhették a győzelmet (15-11).
Az állás: 1. Finnország 13 pont/6 mérkőzés, 2. Magyarország 12/6, 3. Horvátország 8/5, 4. Franciaország 0/5

Címlapon: A lányok nagyot küzdöttek a finnek ellen is