Japánnak kedveztek a fair play-pontok

Az oroszországi labdarúgó-világbajnokságon Kolumbia végzett az első helyen a H csoportban, miután az utolsó fordulóban csütörtökön 1–0-ra legyőzte Szenegált, amely végül a fair play-pontok összevetésével csúszott a harmadik helyre, s esett ki. A kvartett másik mérkőzésén Japán 1–0-ra kikapott a már biztosan búcsúzó Lengyelországtól, azonban ez az eredmény elég volt a szigetországiaknak, ugyanis a sárga és piros lapok tekintetében jobban álltak afrikai riválisuknál. A G-jelű négyesben egyszerűbb volt a helyzet: Belgium százszázalékos teljesítménnyel végzett az élen, miután 1–0-ra legyőzte Angliát. A két együttes azonban már korábban biztosította továbbjutását, így a Tunézia–Panama csata tét nélkül zajlott.

H csoport, 3. forduló:
Lengyelország–Japán 1–0 (0–0)
Volgográd, 42 189 néző. Vezette: Janny Sikazwe (zambiai).
Gólszerző: Bednarek (59.).
Sárga lap: Makino (66.).

A csapatok lendülete a kezdést követően csupán húsz percig tartott ki, utána leginkább a két tizenhatos között zajlott a gyenge iramú játék, sok eladott labdával és apró szabálytalansággal. A labda ritkán került a kapuk közelébe, az első félidőben a japánoknak több, a lengyeleknek nagyobb lehetőségük adódott. A játékrész egyetlen igazán vb-re emlékeztető pillanataként a 34. percben Grosicki fejesét bravúros vetődéssel hárította Kavasima. A labda részben túljutott ugyan a gólvonalon, de a lengyelek hiába reklamáltak, a játékvezető nem ítélt gólt.
A második félidő a lengyelek részéről egy helyzettel indult, majd góllal folytatódott. Az ázsiai együttes csak meddő mezőnyfölényhez jutott, mert akcióit lassan és kiismerhetően szőtte, így támadásait nem tudta befejezni a fegyelmezetten védekező és veszélyesen kontrázó lengyelekkel szemben.
Miután a csoport másik mérkőzésén Kolumbia megszerezte a vezetést Szenegál ellen, a volgográdi közönség a hajrában kifütyülte a csapatokat, mert a pályán látványosan nem történt semmi. A japán védők unottan passzolgattak a saját térfelükön, a lengyelek viszont nem akarták átlépni a félpályát. Utóbbiak – két vereség után – megelégedtek az egygólos győzelemmel, a japánok pedig így is továbbjutottak.

A lengyelek minimális sikere a japánoknak is tökéletesen megfelelt. Fotó: Reuters

Kolumbia–Szenegál 1–0 (0–0)
Szamara, 41 970 néző. Vezette: Milorad Mazics (szerb).
Gólszerző: Mina (74.).
Sárga lap: Mojica (45.), illetve Niang (51.).

José Pékerman, a kolumbiaiak argentin szövetségi kapitánya 52. FIFA által rendezett mérkőzésén ült a kispadon, ezzel új rekordot állított fel. Az első 45 percben a szenegáliak futballoztak veszélyesebben, s a Sadio Manéval szemben elkövetett szabálytalanság után a videobíró mentette meg a kolumbiaiakat. A dél-amerikaiaknak egy veszélyes szabadrúgásuk és egy Falcao-fejesük volt, azonban a félidő közepén sérülés miatt elveszítették a legutóbbi vb aranycipősét, James Rodriguezt.
Fordulás után eseménytelenül csordogált a találkozó, főként azt követően, hogy a másik mérkőzésen Lengyelország megszerezte a vezetést, ugyanis így a gól nélküli döntetlen tökéletesen megfelelt mindkét gárda számára. Aztán a 74. percben érkezett a védő Yerri Mina, és sorozatban második meccsén is betalált, „borítva” ezzel a mérkőzést.
Innentől kezdve sürgőssé vált a helyzet a szenegáliaknak, de hiába próbálkoztak, az eredmény nem változott – mint ahogy a másik mérkőzésen sem, így a fair play-pontok alapján az afrikaiak búcsúztak a világbajnokságtól.

A csoport végeredménye: 1. Kolumbia 6 pont (5–2) továbbjutott, 2. Japán 4 (4–4) – továbbjutott, 3. Szenegál 4 (4–4) – kiesett, 4. Lengyelország 3 (2–5) – kiesett.

Belgium–Anglia 1–0 (0–0)
Kalinyingrád, 33 973 néző. Vezette: Damir Skomina (szlovén).
Gólszerző: Januzaj (51.).
Sárga lap: Tielemans (19.), Dendoncker (33.).

Mindkét csapatban több olyan játékos kapott bizalmat, akik korábban kevesebb lehetőséget kaptak. Mivel a továbbjutásuk már biztos volt, így egyáltalán nem diktáltak „gyilkos” tempót a futballisták, így helyzetből sem láthatott sokat a közönség.
Nem sokkal a fordulást követően Adnan Januzaj villant, és vezetéshez juttatta Belgiumot. Innentől kezdve az angolok próbáltak riválisuk fölé kerekedni, de játékukból hiányzott az átütő lendület, s főként az első két mérkőzésen öt gólt szerző Harry Kane.

Az angolok és a belgák sem igazán törték magukat a biztos továbbjutás tudatában. Fotó: AP

Tunézia–Panama 2–1 (0–1)
Szaranszk, 37 168 néző. Vezette: Navaf Abdulla Sukralla (bahreini).
Gólszerző: al-Din Júszef (51.), Hazrí (66.), illetve Meriah (33., öngól).
Sárga lap: Szászí (44.), Badri (71.), Halali (93.), ill. Avila (78.), Gómez (80.), Tejada (96.).

Az észak-afrikai együttes a kezdés után egyénileg és csapatként is felülmúlta ellenfelét, de hiába játszott mezőnyfölényben, a fegyelmezetten védekező panamai riválissal szemben helyzetig is ritkán jutott. A 33. percben meglepetésre mégis Panama szerzett vezetést, amihez kellett némi szerencse is. Fokozta a nyomást a tunéziai gárda, de helyzeteit továbbra sem tudta gólra váltani.
A második felvonás elején gyorsan egyenlített az afrikai csapat, Fahr al-Din Júszef a vb-k történetének 2500. találatát szerezte. A gól után a pálya középső részét gyorsan átjátszották a csapatok, így a kapuk felváltva forogtak veszélyben. A 66. percben Tunézia megduplázta előnyét, majd a folytatásban próbálta lassítani a játékot, húzni az időt. Panama nem zuhant össze, nem adta fel, továbbra is támadásban maradt, de hiába adódott több lehetősége a gólszerzésre, nem tudott egyenlíteni, így pont nélkül búcsúzott a vb-től.
Tunézia legutóbb az 1978-as vb-n nyert mérkőzést – Mexikót győzte le 3–1-re –, azóta három vb-n (1998, 2002, 2006) zárt a csoportkörben egy-egy ponttal, de magyar szemmel ez is irigylésre méltó.

A csoport végeredménye: 1. Belgium 9 pont (9–2) – továbbjutott, 2. Anglia 6 (8–3) – továbbjutott, 3. Tunézia 3 (5–8) – kiesett, 4. Panama 0 (2–11) – kiesett.