Jován Richárd és Dakota a megyei díjugrató bajnok

Idén szeptember 18-án a történelmi jelentőségű Mezőhegyesi Állami Ménes versenypályáján rendezték meg a Békés megyei díjugrató bajnokság döntőjét, melynek keretében kezdő lovas, amatőr, ifjúsági és felnőtt kategóriában osztottak érmeket. A tökéletes szervezésnek köszönhetően, a lovakat és lovasokat kitűnő körülmények fogadták a helyszínen. A versenyzők az évközi bajnoki fordulókból pontokat hoztak magukkal, viszont a döntő dupla annyit ért, mint a korábbi versenyek, ami igen érdekessé tette a helyzetet.

Először a kezdő lovasok versengtek a 100 cm-es technikás pályán, ahol stílusuk alapján bírálta el őket a zsűri. Az addigi bajnoki állás a döntő versenyszám után a Gyulai testvérek helycserés támadásával végződött. Érdekesség, hogy mindhárom dobogósnak Dér Tibor az edzője.
A kezdőket az amatőr lovasok követték, ők 110 cm-es magasságon. A versenyszámra 17 nevezés érkezett, de a bajnoki címért 3 lovas versengett 4 lóval. A Szabó Péter által technikásra megépített tökéletes talajú pályán egyedül Garzó Ádám tudott hibátlant lovagolni, így már csak az ezüst és bronzérem volt a kérdéses. Novák András tanítványát Eperjesi Szilvia követte, míg a bronzéremnek Szani Réka örülhetett és persze edzője, Kökény Pál is.
A folytatásban az ifjúsági kategóriára került a sor, ahol szintén stílus bírálat alapján osztották ki az érmeket. Ebben a kategóriában történt a legnagyobb fordulat, hiszen az addig vezető Szabó Petra sajnos nem szerepelt jól, így lecsúszott a dobogóról . A versenyszámot Buzás Blanka nyerte, ami dobogót jelentett számára. A vezető lovas kiesése után a legtöbb ponttal rendelkező tavalyi gyermek champion, Plavecz Szabrina vihette haza az aranyérmet és a vándorkupát. Szabrina edzői Kotroczó Róbert és Zsidó Csaba. A második-harmadik helyen összevetés döntött, ami alapján Kossuth Dóráé lett az ezüst- (edzője Zsidó Csaba), Buzás Blankáé a bronzérem. Dér Tibor tanítványa a legnagyobb stíluspontot is begyűjtötte.
A program végén már az volt a kérdés, hogy ki lesz felnőtt bajnok. A 125 cm-es versenyszámban – mely egy egyszeri összevetéssel volt kiírva – igen sok hibátlan lovaglás született, ami nem volt meglepő, hiszen ezek a lovak többször mennek ennél nagyobb magasságon. Így a pályaépítő az összevetésben 10 cm-el emelte a magasságot. A pontok alapján a Bán Nikolett-Irish páros végzett harmadik helyen, az ezüstérmet Kotroczó Róbert szerezte meg Mersuch Emília P nevű lovával, egy ponttal lemaradva a bajnoki címről. 2016 felnőtt bajnoka Jován Richárd lett Dakota nevű lovával, aki az összevetésben hibátlanul teljesítette a pályát és a legjobb időt tudta lovagolni.
Rendkívül fordulatos versenyszámokat láthattak azok, akik kilátogattak a megyei lovassport otthonába, Mezőhegyesre. A lovasok nem pihenhetnek túl sokat, hiszen szeptember 24-25-én a Csongrád megyei Domaszéken tartják a Máchánszky Gyula regionális bajnokságot, ahol egyéniben és csapatban is több viharsarki lovas áll rajthoz. Két héttel később, október 6-8. között pedig Mezőhegyesen rendezik a magyar lovak hétvégéjét, ahol 8-án lesz a főszerep a díjugratásé.

A teljes verseny számonkénti érmesei. R90 nyitott (12 induló): 1. Gyulai Szandra (Kentaur LE) – Zselyke 56,20 mp, 2. Botyánszki Gréta (Kentaur LE) – Kamilla 63,85, 3. Makra Vivien (Kentaur LE) – Lulu 68,71.
R100 kezdő lovas, stílus (6): 1. Gyulai Szandra – Zselyke 7,8 pont, 2. Dér Dorina (Kentaur LE), Crazy 7,7, 3. Dér Dorina – António 7,6.
R100 nyitott (17): 1. Erdélyi Balázs (Mezőhegyesi Ménes) – Colombus 70,57 mp, 2. Szabó Petra (Békési SzLK) – CZ-Cento 71,39, 3. Erdélyi Balázs – Fapipa 72,75.
R110 nyitott, amatőr (17): 1. Bán Nikolett (Mezőhegyesi Ménes) – Frézia 46,31, 2. Jován Richárd (Mezőhegyesi Ménes) – Le Mans del Tiglio 48,42, 3. Jusztin Ágnes (Újkígyós Aranykalász LC) – Hitves 50,64.
R115 ifjúsági, stílus (9): 1. Buzás Blanka (Kentaur LE) – Szikrázó Jeles 8,2 pont, 2. ifj. Szász Attila (Mezőhegyesi Ménes) – Zelda 7,9, 3. Dér Dorina – Crazy 7,5.
R120 ifjúsági (4): 1. Szalma Lilla (Kentaur LE) – Sugár 30,15 mp, 2. Buzás Blanka – Szikrázó Jeles 33,43, 3. ifj. Szász Attila – Zelda 33,48.
R120 nyitott (17): 1. Dér Tibor (Kentaur LE) – Carmen 26,37 mp, 2. Dér Tibor – António 26,71, 3. Piroska Zoltán (Mezőhegyesi Ménes) – Frida 27,03.
R125 nyitott, felnőtt (10): 1. Jován Richárd – Dakota 46,82 mp, 2. Piroska Zoltán – Datura 57,18, 3. Kotroczó Róbert (Kentaur LE) – Mersuch Emilia P 45,59/4 hp.

Kép/szöveg: Szabó Fruzsina