Késhegyre menő küzdelem folyt Mariborban

Vereséggel kezdte meg kétnapos maribori Közép-európai Liga szereplését a Békéscsabai RSE női röplabdacsapata. Szasa Nedeljkovics alakulata 2:0-lás előnyről vesztett a listavezető házigazdák ellen, ezzel szerdán este mindenképpen nyernie kell a horvát Mladost Zagreb lesz a négyes döntőbe jutás érdekében.

Nova KBM Branik Maribor (szlovén)–Linamar-Békéscsabai RSE 3:2 (–17, –21, 24, 18, 14)
Közép-európai Liga női röplabda-mérkőzés. Maribor, 600 néző. Vezette: Miroslav Jurácek, Igor Schimpl (szlovákok).
Maribor: Najdics 1, SOBOCSAN 16, PLANINSEC 20, MLAKAR 25, Blagne 8, Kaucsics 8. Csere: Koskelo (liberó), Vovk, Jerala, Pintar. Edző: Bruno Najdics.
Békéscsaba: SOÓS 16, CLEMENT 13, SZMIRNOVA 21, Szakmáry 14, Bodnár 5, Tálas 3. Csere: Molcsányi, Szpín (liberók), Matics 4, Nazarenko 1, Petrenkó. Edző: Szasa Nedeljkovics.
Az eredmény alakulása. 1. szett: 4:3, 5:7, 7:7, 7:8, 9:9, 9:11, 12:15, 14:16, 16:23. 2. szett: 5:4, 8:4, 9:10, 10:10, 10:13, 11:16, 12:17, 15:17, 16:19, 17:21, 19:23. 3. szett: 0:1, 4:3, 7:8, 10:11, 12:12, 14:16, 19:18, 20:20, 21:23, 23:23, 25:24. 4. szett: 3:1, 8:5, 11:10, 16:11, 16:14, 18:14, 20:16, 22:16. 5. szett: 5:5, 8:5, 10:9, 12:13.

A mérkőzés kezdetén mindkét együttesnek voltak jó momentumai, ennek megfelelően hullámzott az eredmény is. A házigazdák kezdtek valamivel jobban, de egy jó szériával fordítottak a csabai lányok, az első technikai időre is az ő minimális előnyükkel tértek a csapatok. A folytatásban sem engedte ellépni a másikat egyik fél sem. Jellemzően egy-két ponttal jártak előrébb a vendégek, a szett közepén először volt három közte (12:15). Szakmáry Grétáéknak minden egyes poénért alaposan meg kellett harcolniuk, mivel a sorozat listavezetője sem vette félvállról a meccset. A játék finiséhez közeledve azután robbantott a BRSE, különösen Irina Szmirnova volt ellenállhatatlan, begyűjtve ezzel az első játékot (17:25).
A térfélcsere után is szorosan alakult a meccs, aztán egy jó periódusnak köszönhetően 4 ponttal lépett el a házigazda. A technikai szünetben rendezték soraikat a látogatók, és hamarosan egalizáltak, majd 9:10-nél már a vezetés is náluk volt. A szlovének trénere, Bruno Najdic a pálya szélére rendelte tanítványait, azonban a viharsarkiak lendületét nem tudta megfékezni. 11:16-ig megnyugtatóan alakultak a vendégek dolgai, azonban ekkor kisebb hullámvölgybe kerültek. Szerencsére két pontnál közelebb nem tudtak kerülni a szlovénok, sőt a játszma végéhez közeledve ismét Tálas Zsuzsiék percei következtek, és már is nem adták ki kezükből az előnyt, (21:25).
A harmadik szett is békéscsabai ponttal vette kezdetét, amit gyorsan megfordított az Iza Mlakar által vezérelt Maribor, de innen tovább fej-fej mellett haladtak a felek. Tulajdonképpen a játszma finiséig maradt ez a kiélezett csata. Csabai oldalon kettő, a hazaiaknál egyetlen poén volt a legnagyobb különbség. Rendkívül izgalmas végjátékban a jobban összpontosító Maribor végül a sírból hozta vissza a meccset, (26:24).
A félig-meddig zsebben érzett győzelem elmaradása kisebb zavarokat okozott a csabaiaknál. Ennek tulajdonítható, hogy a hazaiak kezdtek lendületesebben és kreatívabban. Aggodalomra okot adó előnyt nem tudtak kicsikarni, az első technikai pihenő alatt pedig Nedeljkovics mesternek sikerült rendet tennie a fejekben. Folytatódott a késhegyre menő csata, de Mlakarral és a feljavuló Sobocsan, Planinsec duóval szemben újból elvesztette a fonalat BRSE. 16:11-nél három pontot beütöttek a csabaiak, de a hazai válasz sem váratott sokat. Érződött, hogy a szlovénok lendületét nem igazán lehet már megtörni, össze is jött számukra az egyenlítés, (25:18).
A döntő szettre mindkét oldalon nagyon rákészültek. Váltva estek a pontok, egynél többel 7:5-nél vezettek a mariboriak először, amit háromra is növeltek. Ez azonban már nem nőtt tovább, mert az időkérés jótékony hatással volt a csabaiakra, akik 12:13-nál visszavették a vezetést. Még erre is volt aduászuk a hazaiaknak, akik higgadtabb végjátékkal megnyerték a 121 perces drámai csatát, (16:14).
A meccs fordulópontját egyértelműen a harmadik játszma végjátéka hozta el, ennek során már-már elkönyvelték a győzelmet a viharsarkiak. A bravúros fordítás azonban lendületbe hozta a hazaiakat, és innen már ezúttal nem volt visszaút.

Bruno Najdic: – A szezon egyik legjobb mérkőzése volt, melyben 0:2-ről fel tudtunk állni és győztünk a jó erőkből álló Békéscsaba ellen. Gratulálok mindkét csapatnak.
Szasa Nedeljkovics: – Két része volt a mérkőzésnek. Az első két játékrészben magas szinten játszottunk és megérdemelten vezettünk. Aztán levegőhöz engedtük a Maribort, aki remekül játszva, kitűnő nyitásokkal demoralizált bennünket. A döntő szettben volt esélyünk fordítani, de több jó egyéni teljesítmény kellett volna a sikerhez.

Címlapon: Sarah Clement és Irina Szmirnova két szetten keresztül ellenállhatatlanul játszott. Fotó: Csukás Zsolt