Kétszettes hátrányból fordítottak a csehek

A házigazdáktól elszenvedett pénteki vereség után szombaton az éllovassal szemben maradt alul a Linamar-Békéscsabai RSE női röplabdacsapata a Közép-európai Kupában. A négyszeres magyar bajnokot a maribori hosszú hétvége második állomásán, a veretlenül menetelő cseh Olomouc győzte le, amely pedig már kétszettes hátrányban is volt.

Linamar-Békéscsabai Röplabda SE–VK UP Olomouc (cseh) 2:3 (20, 27, –18, –18, –7)
Közép-európai Kupa női röplabdamérkőzés. Maribor, 200 néző. Vezette: Ksenija Jurkovic, Tajana Kramar Šandl (horvátok).
Békéscsaba:
Ivanovics 9, Koseková 1, PEKÁRIK 12, Mlinar 23, Fresco 15, DOBI 19. Csere: Szpin (liberó), Molcsányi, Petőváry. Vezetőedző: Alberto Salomoni.
Olomouc: Michalíková 5, SAJDOVÁ 13, Dudová, Kosická 7, Napolitano-Senková 21, STRUSKOVÁ 19. Csere: Sain (liberó), Dedíková 8, Kubinová 8. Vezetőedző: Jiry Teply.
Az eredmény alakulása. 1. szett: 4:2, 8:6, 12:10, 16:12, 19:14, 21:19, 23:19. 2. szett: 4:1, 8:3, 11:4, 16:11, 19:13, 19:17, 20:17, 24:20, 24:25. 3. szett: 6:2, 9:3, 12:8, 13:11, 13:14, 15:17, 16:21. 4. szett: 1:5, 4:8, 6:9, 7:13, 10:17, 12:17, 15:20, 17:21. 5. szett: 1:6, 4:7, 5:9, 6:13.

Kezdettől a csabai gárda vette magához a vezetést, azonban a csehek pióca módjára tapadtak, két pontnál nagyobb előnyre csak a szett derekán tudott szert tenni Alberto Salomoni csapata. A legtöbb öt pont volt a felek között, de aztán elkapott egy jó szériát a sorozatban eddig veretlen Olomouc és a végjátékot majdnem sikerült izgalmassá tennie, de a két Lúcia, Mlinar és Fresco bombái hatásosnak bizonyultak, (1:0).
A szettvégi lendület a folytatásra is átragadt a viharsarkiaknál. Egyre inkább játékba lendültek Dobi Edináék, és ez ellen a háló túlsó oldalán állók nem igazán tudtak mit kezdeni. Az első technikai időre megszerzett 5 pontnyi különbség még nőtt is, de azután némileg magukra találtak a csehek, és megpróbáltak visszakapaszkodni a játszmába. A „bűvös” 5 pont azonban stabilan megmaradt a második előírt pihenőig. Simának tűnt a játék, még sem lett az, mert zsinórban négy labdát értékesítve felzárkózott az ellenfél (19:17). A végjátékban sem lankadt, 24:20-nál négy szettlabdát hárítva a vezetést is átvette! Kétszer került az egyenlítés határa, de a BRSE fordított és a 29. pontja már nyerőnek bizonyult, (2:0).
A harmadik játszma kísértetiesen hasonlóan kezdődött az előzőhöz: stabil előnyre tett szert a megyei együttes. Tartósult is az 5-6 pont körüli különbség, de ezúttal korábban eljött a „menetrendszerű” hullámvölgy. Ezt meglovagolva a lelkes csehek a 13:14-nél először érezhették magukat „nyeregben”. Innen tovább szorosan alakult a meccs, de az ellenfélnek fokozatosan sikerült hibára késztetnie a csabaiakat, és 16:21-es állásról „behúzta a szettet, (2:1).
Az olomouciak a megszerzett lélektani előnyt kihasználva, már az elején állva hagyták a csabaiakat (1:5), akik nem igazán tudták kezelni a fordított helyzetet. Az előző játékban is megtapasztalt halványabb támadás-befejezések miatt a különbség tovább nőtt. Sajnos az a tűz sem igazán volt meg a kék-fehér csapatban, ami sejtetni vélte, hogy lehet keresnivalója. A játék hajrájára 4 pontra még felzárkóztak Molcsányi Ritáék, de ezzel az összes lőport elsütötték, így kezdődhetett minden elölről, (2:2).
A döntő szettben érvényesült a mondás, mely szerint a lejtőn nincs megállás. Megint a csehek „kapták el a fonalat” jobban, és az elején szerzett lendületükkel megnyerték a mérkőzést, (2:3).
A békéscsabai együttes 135 perces csatában szenvedett újabb vereséget, melynek legfőbb adalékát az jelentette, hogy a harmadik szettől támadásban visszaesett az addigi húzóemberek teljesítménye. Egyedül Dobi Edina volt dicsérhető, ő ugyanis amikor beleállt, annak pont lett a vége, de mintha túlságosan is magára maradt volna. A cseh csapat a második játék végén érzett rá a siker ízére, és a mérkőzés második felében bizonyította, hogy nem véletlenül vezeti a mezőnyt veretlenül.

Címlapon: Az elején több örömre volt okuk a csabai együttes játékosainak. Fotó: Csukás Zsolt