Kiesett a címvédő Németország!

Szerdán délután megszületett az oroszországi labdarúgó-világbajnokság eddigi legnagyobb meglepetése. A címvédő Németország 2–0-ra kikapott a Koreai Köztársaságtól az F csoport harmadik fordulójában, így a négyes utolsó helyén végzett, és az ázsiaiakhoz hasonlóan búcsúzott a további küzdelmektől. A párhuzamos találkozón Svédország 3–0-ra legyőzte Mexikót, ezzel első helyezettjeként jutott nyolcaddöntőbe, míg riválisa másodikként került a legjobb 16 közé. Az E csoport élén Brazília zárt, miután az utolsó fordulóban 2–0-ra legyőzte az így búcsúzó Szerbiát. Mögöttük Svájc jutott a nyolcaddöntőbe, amely 2–2-es döntetlent játszott Costa Ricával.

F csoport, 3. forduló:
Koreai Köztársaság–Németország 2–0 (0–0)
Kazany, 51 800 néző. Vezette: Mark Geiger (amerikai).
Gólszerző: Kim (93.), Szon (95.).
Sárga lap: Dzsung (9.), Li D. Sz. (23.), Mun (48.), Szon (65.).

Az első percekben nem rohanta le ellenfelét a német csapat, de utána nagy mezőnyfölényt alakított ki és többször eljutott a rivális tizenhatosáig. A folytatásban a védekezésre és ellentámadásokra berendezkedő dél-koreaiak is magukra találtak, adódott helyzet előttük is. A 19. percben Dzsung szabadrúgásánál Neuer kiejtette a kezéből a labdát, de gyorsan javított, elütötte a berobbanó Szon elől. A félidő második felében is gyakorlatilag végig a németeknél volt a labda, de a dél-koreaiak szervezetten védekeztek, többször belevetődtek lövésekbe, illetve a német befejezésekből hiányzott a határozottság.
A szünet után előbb Goretzka, majd Werner hagyott ki nagy helyzetet, miközben a csoport másik mérkőzésén a svédek megszerezték a vezetést a mexikóiak ellen. Az ekkor már kiesésre álló németek egyre elkeseredettebben támadtak, küzdöttek, de görcsösen játszottak, többször pontatlanul passzoltak. Bár közben a svédek növelték előnyüket, ettől a németek helyzete nem változott, egyetlen, győzelmet jelentő góllal meglett volna számukra a továbbjutás. De sehogy se jött össze, sorra maradtak ki a helyzetek. A németek lelkiállapotát jól érzékeltette, hogy a hajrában Hummels az ötösön nem volt képes százszázalékos helyzetben a kapuba fejelni, csak vállal találta el a labdát. Aztán a ráadásban vezetést szereztek a dél-koreaiak, majd Neuer kapus próbált segíteni az elől lévőknek, de ebből még egy gólt kaptak.
A németek nyerő csapata a világbajnokságon nem állt össze a 23-as keretből a három csoportmérkőzésen húszan kaptak játéklehetőséget, csak a két cserekapus, ter Stegen és Trapp, valamint Ginter nem lépett még pályára.

Svédország–Mexikó 3–0 (0–0)
Jekatyerinburg, Jekatyerinburg Aréna, 33 061 néző. Vezette: Néstor Pitana (argentin).
Gólszerző: Augustinsson (50.), Granqvist (62., 11-esből), Álvarez (74., öngól).
Sárga lap: Larsson (26.), Lustig (88.), illetve Gallardo (1.), Moreno (61.), Layún (86.).

A vb-k történetének leggyorsabb sárga lapjával indult a találkozó: Jesús Gallardót 15 másodperc után szankcionálta a játékvezető. Ezt követően a svédek fölényét és lehetőségeit láthatta a közönség a Jekatyerinburg Arénában, amelyben ez volt az utolsó világbajnoki mérkőzés: a tornát követően 23 ezer fősre csökkentik a stadion befogadóképességét, és az FK Ural otthona lesz. Az északiak a félidő közepén kezezésért juthattak volna tizenegyeshez, ám a játékvezető videózást követően nem ítélt büntetőt. A nagyobb veszélyek ezután is a mexikói kapu előtt adódtak, ám a szünetig egyik háló sem rezzent meg.
A fordulást követően az európai együttes balhátvédje, Ludwig Augustinsson megszerezte első gólját válogatott színekben, majd tizenegyesből kétgólosra növelte előnyét a svéd csapat. A három pont sorsát egy suta mozdulat és az ezt követő öngól döntötte el végleg, így Mexikó már csak abban bízhatott, hogy a címvédő németek nem győzik le a dél-koreaiakat. Ez volt a hetedik öngól az oroszországi tornán, ennyi még egy vb-n sem esett korábban.
A hajrában a mexikóiak igyekeztek megszerezni a számukra fontos szépítő találatot, míg szurkolóik sörös dobozok pályára dobásával ünnepelték a másik mérkőzésen esett első dél-koreai találatot, amely biztossá tette, hogy a svéd és a mexikói csapat is ott lesz a nyolcaddöntőben. Előbbi az E csoport második helyezettjével játszik Szentpéterváron kedden, utóbbi pedig – amely sorozatban hetedszer lépett tovább a csoportkörből – annak győztesével találkozik Szamarában hétfőn.

A svédek határtalan öröme érthető, hiszen teljesítményükkel rászolgáltak a továbbjutásra. Fotó: AFP

A csoport végeredménye: 1. Svédország 6 pont (5–2) – továbbjutott, 2. Mexikó 6 (3–4) – továbbjutott, 3. Koreai Köztársaság 3 (3–3) – kiesett, 4. Németország 3 (2–4) – kiesett.

Svájc-Costa Rica 2–2 (1–0)
Nyizsnyij Novgorod, 43 319 néző. Vezette: Clément Turpin (francia).
Gólszerző: Dzemaili (31.), Drmic (88.), illetve Waston (56.), Sommer (93., öngól).
Sárga lap: Lichtsteiner (37.), Zakaria (75.), Schär (83.), ill. Gamboa (11.), Campbell (29.), Waston (89.).

A hatodik percben Yann Sommernek két hatalmas bravúrt is be kellett mutatnia ahhoz, hogy Svájc ne kerüljön hamar hátrányba, nem sokkal később a keresztléc mentette meg ettől az európaiakat. A svájciak először az első negyedóra végén veszélyeztettek, s fokozatosan átvették a mérkőzés irányítását. Fél órát követően első kapura lövésükből gólt szereztek, így ők mehettek előnnyel az öltözőbe.
A fordulás után tíz perccel egyenlített Costa Rica, Kendall Waston találata volt a közép-amerikai csapat első gólja a mostani vb-n. Az előző tornán negyeddöntős együttes 424 perc elteltével volt eredményes ismét világbajnokságon, az idei 32 résztvevő közül a Costa Rica-iak találtak be utolsóként. Az utolsó negyed órára Svájc fokozta a tempót, ellenfele egyre jobban elfáradt, de annak ellenére, hogy az európaiak a csereként beállt Josip Drmic góljával másodszor is vezetéshez jutottak, Ruiz szerencsés büntetőjének – hivatalosan Sommer öngóljának – hála Costa Rica sem pont nélkül utazik haza.

Brazília–Szerbia 2–0 (1–0)
Moszkva, Szpartak Stadion, 44 190 néző. Vezette: Alireza Faghani (iráni).
Gólszerző: Paulinho (36.), Silva (68.).
Sárga lap: Ljajics (33.), Matics (48.), Mitrovics (70.).

Sérüléssel indult a mérkőzés, korán elvesztette a balhátvéd Marcelót a brazil válogatott. A találkozón mindkét félnek a három pont megszerzése jelentette volna a biztos továbbjutást, ehhez bő fél óra meddő mezőnyfölény után Paulinho találatával a brazilok kerültek közelebb. A kevés kísérlet mellett – négy brazil és három szerb kapura tartó lövés – a dél-amerikaiak enyhe dominanciája mutatkozott a labdatartásban, 58 százalékban volt a labda a szövetségi kapitány Tite együttesénél az első félidőben.
A második játékrészben is a brazilok akarata érvényesült, s ez egyre inkább megmutatkozott helyzetekben is. Egy szöglet után kétgólosra növelték előnyüket, ezt követően pedig még inkább a szerbek térfelén zajlott a játék, s a brazil válogatott többször kapuja elé szorította ellenfelét.
A selecao sikerével a csoport élén zárt, így hétfőn Szamarában Mexikóval találkozik. A szerbek búcsúztak az oroszországi tornától.

Brazília veretlen maradt, az útja Mexikón keresztül vezet a legjobb 8 közé

A csoport végeredménye: 1. Brazília 7 pont (5–1) – továbbjutott, 2. Svájc 5 (5–4) – továbbjutott, 3. Szerbia 3 (2–4) – kiesett, 4. Costa Rica 1 (2–5) – kiesett.