Lukaku és Kane is duplázott

Az oroszországi labdarúgó-világbajnokság hétfői játéknapjának nyitó találkozóján a svédek 11-esből szerzett góllal 1–0-ra legyőzték a dél-koreai csapatot az F csoportban. A nap legbiztosabb sikerét Belgium aratta, amely Panama felett aratott 3–0-s győzelmet a G csoportban. A kvartett második meccsén Anglia Harry Kane duplájának köszönhetően verte 2–1-re Tunéziát.

F csoport, 1. forduló:
Svédország–Koreai Köztársaság 1–0 (0–0)
Nyizsnyij Novgorod, 42 300 néző. Vezette: Joel Aguilar (salvadori).
Gólszerző: Granqvist (65., 11-esből).
Sárga lap: Claesson (61.), illetve Kim Sin Vok (13.), Hvang He Csan (55.).

A dél-koreaiak kezdték lendületesebben a találkozót, de a svédek szervezett védekezésükkel hatástalanították az ellenfél akcióit, majd kiegyenlítetté vált a mérkőzés. Az első félidő legnagyobb helyzetét Berg hagyta ki, aki 6 méterről a dél-koreai kapusba lőtt. A játékrész második felében a skandináv együttes irányított, de újabb komoly lehetőséget nem tudott kidolgozni. Nem alakult ki folyamatos játék, a 45 perc alatt több szabálytalanság volt (25), mint az eddigi vb-meccsek bármelyikén 90 perc alatt.
A folytatásban sem emelkedett a színvonal, a rengeteg szabálytalanság miatt sokat állt a játék. Valamelyest a svédek voltak jobbak, de ez veszélyes szituációkban nem nyilvánult meg, egy rossz ütemű becsúszás miatt 11-esből mégis sikerült előnybe kerülniük. A távol-keleti csapat hátrányban sem tudott újítani, a svéd védelem viszonylag könnyűszerrel őrizte meg az eredményt a lefújásig.

Granqvist büntetője megpecsételte a koreaiak sorsát. Fotó: Getty Image

A csoport állása: 1-2. Mexikó 3 pont (1–0) és Svédország 3 (1–0), 3-4. Koreai Köztrásaság 0 (0–1) és Németország 0 (0–1).

Belgium–Panama 3–0 (0–0)
Szocsi, 43 257 néző. Vezette: Janny Sikazwe (zambiai).
Gólszerző: Mertens (47.), Lukaku (69., 75.).
Sárga lap: Meunier (14.), Vertonghen (59.), De Bruyne (88.), illetve Davis (18.), Barcenas (45+2.), Cooper (49.), Murillo (51.), Godoy (57.).

A papírformának megfelelően a belgák az első perctől fogva irányították a mérkőzést, ugyanakkor a vb-újonc panamaiak jól tartották magukat az első negyvenöt percben és néhány gyors kontrával egyszer-egyszer zavarba is hozták az európaiak védelmét.
A fordulást követően Mertens bombagóljával gyorsan előnybe került a belga válogatott – 2014-ben is a Napoli csatára lőtte csapata első vb-gólját. Panama gyorsan válaszolhatott volna, de Courtois ziccert hárított. A belgák a folytatásban felőrölték ellenfelüket és Lukaku duplájával biztosították sikerüket.

A második félidő elején Mertens gólja adta meg az alaphangot a belgáknak

Anglia–Tunézia 2–1 (1–1)
Volgográd, 41 064 néző. Vezette: Wilmar Roldán (kolumbiai).
Gólszerző: Kane (11., 91.), illetve Szászí (35., tizenegyesből).
Sárga lap: Walker (34.).

A 11 mérkőzés óta veretlen angolok az első öt percben kétszer is betalálhattak volna, ám előbb Jesse Lingard, majd Raheem Sterling hibázott óriási helyzetben. Néhány perccel később Harry Kane már nem hibázott, majd az afrikaiak helyzetét tovább nehezítette, hogy az addig több nagy védést bemutató Muez Hasszen kapust le kellett cserélni. Bár a folytatásban is az angolok játszottak fölényben és több nagy gólhelyzetet is kialakítottak, a tunéziaiak a félidő hajrájában büntetőből egyenlíteni tudtak.
A második felvonásban jóval kevesebb lehetősége volt Gareth Southgate szövetségi kapitány csapatának, amely ugyan próbálkozott, de a tunéziai védelem jobban zárt, mint az első negyvenöt percben. Az angolok cseréket is bevetettek, de végül egy újabb rögzített helyzet vezetett eredményre: Harry Kane másodszor is egy szögletet követően talált az ellenfél kapujába, megszerezve a győzelmet Angliának.
A mérkőzésen a csapatoknak és a szurkolóknak is meggyűlt a baja a természettel: nagy muslica- és szúnyoginvázióval kellett megküzdeniük, noha a világbajnokság előtt permeteztek a Volga folyó mentén.

A csoport állása: 1. Belgium 3 pont (3–0), 2. Anglia 3 (2–1), 3. Tunézia 0 (1–2), 4. Panama 0 (0–3).