„Öregeket”, fiatalokat ünnepeltek a Kórház utcában

Igazi presztízsmérkőzésre volt kilátás vasárnap késő délután, amikor a bronzérem megszerzésének reményében csapott össze a labdarúgó NB II-ben, a viharsarki megyeszékhelyen, a Kórház utcában két régi rivális, a Békéscsaba és a Nyíregyháza. A lila-fehérek győzelmükkel lépéselőnybe kerültek a riválissal szemben.

Békéscsaba 1912 Előre–Nyíregyházi Spartacus FC 3–1 (1–1)
NB II-es labdarúgó-mérkőzés, Békéscsaba, 1413 néző. Vezette: Németh Ádám (Punyi Gyula, Márkus Péter).
Békéscsaba: Ribánszki – Dlusztus, Szélpál N., Nagy S. – Pilán (Zahorán, 82.), Király P., Nagy I. (Kiss L., 72.), Szatmári I. – Gránicz, Viczián, Birtalan B. (Urbin, 87.). Vezetőedző: Boér Gábor.
Nyíregyháza: Jova – Szokol, Fodor, Kártik – Csilus (Szinanovics, 61.) Holdampf (Forró, 35.), Ötvös, Farkas M. – Pekár, Dragoner (Gajdos, 76.), Rezes. Vezetőedző: Bozsik József.
Sárga lap: Jova a 92. percben.

Régen látott népes szurkolósereg látogatott ki vasárnap délután a Kórház utcába, ahol egy vérbeli rangadóra és egy nagy ünnepségre volt hivatalos a sok drukker. Érthető: a derbi a harmadik hely megszerzéséért zajlott, miközben fiesztára is készültek a klub vezetői.
A vendégek nem respektálták a hazaiak ünnepi készülődését, a 20. percben megszerezték a vezetést. Már a negyedik (két percen belül pedig a harmadik) szögletet hajtották végre, ezúttal a jobb oldalról szállt be a labda a 11-es tájékára, ahol Dragóner Dávid fejjel továbbcsúsztatta a jobb kapufánál álló Kártik Bálint elé, aki félfordulatból, 3 méterről a túlsó sarokból visszaigyekvő Ribánszki László kapus hóna alatt a kapuba bombázott, 0–1.
Nagy volt a vendégszurkolók kedve, már a harmadik pirotechnikai eszközt hajították be a pályára, amely éppen annál a szögletzászlónál füstölgött, ahonnan egy újabb sarokrúgást végezhettek volna a szabolcsiak. Sokáig nem mert senki a közelébe menni, a játékvezető megállította a játékot, majd amikor kihunyt a „füstbomba” folytatódott a küzdelem. Ám ezúttal már nem a vendégek örülhettek, hanem a hazaiak, amikor a 29. percben Király Patrik 30 méterről váratlanul lövésre szánta el magát, a jól eltalált, ballábas bombája a repülő kapus fölött a jobb felső sarokba vágódott, 1–1.
A szünet után is a kapusoké volt a főszerep, miután mindkét fél gólra törően futballozott. Ám ezúttal megint a házigazdák örülhettek, ugyanis a 60. percben Nagy István remek meglátását és jobb oldali beadását követően Birtalan Botond pörgetett Jova Levente kapujába, 2–1.
És még nem volt vége, ugyanis a 83. percben a Gránicz Patrik szögletből belőtt labdája a kaputól nyolc méterre álló Birtalan Botond előtt landolt, akinek lapos lövése a jobb alsó sarokban kötött ki, 3–1.
Az addig két pont előnnyel a Nyíregyháza előtt álló Békéscsaba győzelmével még nagyobb lépéselőnybe került a szabolcsiakkal szemben a bronzéremért folyó csatában két fordulóval az idei bajnokság zárása előtt, azaz már öt egységgel állnak a nyírségiek előtt.
Jó: Ribánszki, Szélpál, Viczián, Király P., Birtalan, ill. Jova, Fodor, Pekár.

Boér Gábor: – Le a kalappal a csapat előtt, a mérkőzést végig uralták. A szöglet után bekapott gyors gól sem fogta mega csapatot, hamar rendezték a sorokat és jól futballoztak Király Patrik vezérletével. Megérdemeltük ezt a sikert.
Bozsik József: – Az első félidőben jól védekeztünk, tudatosan adtuk át a területet a Békéscsabának. A fordulás után arra készültünk, hogy majd az utolsó fél órát megnyomjuk, de nem számoltunk azzal, hogy Ribánszki kapus ilyen jó teljesítményt nyújt.

Kórház utcai ünnep

Régen látott-hallott tapsviharban tört ki a szép számú publikum a Békéscsaba–Nyíregyháza mérkőzés szünetében, amikor a játékos kijáróban megjelent néhány „öregúr”, akik komótosan a kezdőkörbe sétáltak. Mégpedig Csank János vezetésével, és mindenki kezében ott volt egy futball labda. Olyan egykori labdarúgókat köszöntöttek a szurkolók, akik éppen 30 esztendővel ezelőtt a viharsarki megyeszékhelyen történelmet csináltak: a Honvéd 3–2 arányú legyőzésével elhódították a Magyar Népköztársaság Kupát. A lila-fehéreket olyan játékosok alkották, mint Baji Tamás, Bánfi János, Belvon Attila, Csanálosi Miklós, Csató Sándor, Csernus István, Fabulya György, Gruborovics Tibor, Gulyás László, Horváth László, Kanál Zoltán, Mracskó Mihály, Ottlakán Mihály, Szekeres József, Szenti Zoltán – akik többsége el is jött a csabai klub hívószavára. De köszöntötték az egykori klubelnök Annus Vincét, a szakosztály-titkár Miklya Jánost, a pályaedző Vigh Tibort, és megemlékeztek azokról is, akik azóta nincsenek az élők sorában. A mérkőzés után az ünnep folytatódott.

Jávor Péter

Címlapképünkön Szatmári István a népes lelátó előtt játszva figyeli, hogyan kerülhetné meg ellenfelét – fotó: Erdős Csaba