Óriási csatában védték meg elsőségüket a röplabdázók

A szombati magabiztos győzelem után várható volt, hogy nehezebb feladat előtt áll a Békéscsabai RSE női röplabdacsapata az idei Közép-európai Ligakupa döntőjében. Annál is inkább, hiszen a csoporttalálkozón mai döntőbeli ellenfelük, a cseh Olomouc gárdája legyőzte a viharsarkiakat. Ám most siker koronázta az óriási csatát, amivel a csabaiak megvédték tavalyi elsőségüket a kupa-sorozatban.

Linamar-Békéscsabai RSE–VK UP Olomouc (cseh) 3:2 (17, 22, –18, –18, 10)
Közép-európai Liga döntő. Békéscsaba, 1600 néző. Vezette: Vasko (szlovák), Muha (horvát).
Békéscsaba: Ivanovics 17, Pekárik 5, Fresco 24, Mlinar 20, Dobi 8, Koseková 2. Csere: Molcsányi (liberó), Bodnár 3, Glemboczki, Petrenkó 1, Szedmák. Vezetőedző: Alberto Salomoni.
Olomouc: Kubinová 4, Kosická 2, Cutuk 13, , Napolitano-Senková 14, Michaliková 16, Strusková 7. Csere: Sain 1 (liberó), Dediková 10, Sajdová 10, Dudová 2. Vezetőedző: Jirí Teply.
Az eredmény alakulása. 1. szett: 1:4, 4:4, 11:5, 17:9, 24:15. 2. szett: 4:4, 6:8, 10:10, 10:13, 18:14, 22:18, 23:21. 3. szett: 2:6, 7:11, 11:15, 13:19, 18:20. 4. szett: 3:6, 8:6, 8:10, 11:19, 16:21, 17:24. 5. szett: 3:1, 3:3, 8:5, 14:8, 14:10.

Álmosan kezdett a címvédő, a csehek megléptek 4:1-re. Eszmélt azonban a Csaba és 11 pontot szerzett úgy, hogy az ellenfél csak egyet. 19:12-nél másodszor kért időt Teply. Remekül működött a csabai sánc és érett a szettgyőzelem. Egy széles cseh labdát követően jutott szettlabdához a BRSE, volt még miből pazarolniuk, Pekárik a harmadik lehetőséget értékesítette.
Számítani lehetett arra, hogy a 2. játszmában jobban meg kell dolgoznia Dobiéknak a pontokért, így is történt. Egy-egy rossz szervával a házigazdák még be is segítettek, nem csoda, hogy az első technikainál a csehek álltak jobban. 10:13-nál Salomoninak muszáj volt megnyugtatnia a társaságot. A 2. technikai szünetben azonban a Csabánál volt az előny, egy újabb hazai pont után már a cseh edzőnek volt mondanivalója. Az olmütziek 4 pontos hátrányban követték vendéglátóikat. Karnyújtásnyira került a játszma megnyerésétől a BRSE, de a végén veszélyesen közel jött az Olomouc, 23:21-nél Salomoninak időt is kellett kérnie. Egy rossz sáncolás után azonban szettlabdához jutott a Csaba, most a 2. labda ment jó helyre Mlinar révén.
A 3. felvonásban 2:6-ról kellett megkezdeniük a felzárkózást, ami csak két pontig sikerült, 11:15-nél a kék-fehérek edzőjének kellett néhány bölcsességet előadnia lányainak. A hajrát sikerült izgalmassá tenni, két pontra visszajött a BRSE, de az olmütziek nem engedték kiénekelni a sajtot a szájukból és szépítettek.
A 4. játszmában hol az egyik, hol a másik gárda vezetett. A játék közepén gödörbe került a BRSE (11:19), amiből sehogyan sem sikerült kikászálódni, bár egyszer megcsillant a remény, de a csehek higgadtabbnak bizonyultak.
Az 5. szett első felét a BRSE irányította a nagyon küzdő csehek ellen. A végéhez közeledve meglépett a BRSE, már csak 1 pont hiányzott a sikerhez. Az erejükkel elkészülő vendégek sorozatos hibái és persze a Csaba hihetetlen küzdőképesége is kellett ahhoz, hogy végül a BRSE győzzön és megszerezze a trófeát.

Alberto Salomoni: – Nagyon nehéz meccsre számítottunk, és ez be is jött, az Olomouc erős védekezésben és támadásban. Kicsit elveszítettük a türelmünket, amikor jobbak kezdtek játszani. Lényeges pillanat volt, hogy feladót cseréltem, illetve hogy a legfontosabb játékosok az ötödik játszmára kicsit feltöltődhettek. Nagyon büszke vagyok a csapatra, fantasztikusan játszottak a lányok, örülök a klub és a magyar röplabda sikerének.
Jirí Teply: – Mindkét csapat nagyon jó meccset vívott. Az első két játszmában nem röplabdáztunk jól, de aztán feljavultunk. Azt hiszem, a szerencsés csapat nyert.

Így látták a lányok
Dobi Edina: – Nagyon jól kezdtünk, nagyon akartuk ezt a kupát, de hát a másik csapat se veszíteni jött ide, felébredt. Olykor meglátszott rajtunk, hogy túl görcsösen szerettünk volna győzni, hála Istennek azonban olyan csapatunk van, amelyben mindig akad valaki, aki nehéz helyzetekben előlép, és tudja a hátán vinni az együttest. Az ötödik játszmában az döntött a javunkra, hogy jobban akartunk.
Petrenkó Brigitta: – Tudtuk, hogy lesznek hullámvölgyek, és nem vár ránk egyszerű mérkőzés, de szerencsére jól jöttünk ki a nehéz helyzetből, és örülök, hogy segíthettem a csapatomat. Egy pillanatig sem fordult meg a fejünkben, hogy nem mi nyerünk, mindvégig küzdöttünk. Néha már elfáradtunk kicsit, de a közönség biztatásával az utolsó erőnket is mozgósítottuk, és együtt sikerült nyernünk.

A 3. helyért: Nova KBM Branik Maribor–Mladost Zagreb 3:2 (26, –18, –15, 23, 11)

Fotó: Csukás Zsolt