Öröm a köbön! Nyolc között a BRSE!

Franciaországban is 3:1-re nyert, így kettős győzelemmel lépett a CEV Kupában a legjobb 8 közé a Békécsabai RSE-Linamar női röplabdacsapata, ezzel újabb komoly sporttörténelmi tettet végrehajtva. A csabai lányok nagyon komolyan vették a feladatot, és a várnál biztosabban oldották azt meg!

Béziers Angels (francia)–Linamar-Békéscsabai RSE 1:3 (–23, 18, –22, –9)
CEV Kupa női röplabdamérkőzés, nyolcaddöntő, visszavágó. Béziers, 500 néző. Vezette: Ellen Mari Burheim, Atanasz Varbanov (norvég, bolgár).
Béziers: Zongó 4, Kauffeldt 9, Möllers 2, Pauline Martin I. 6, Liliom 8, HAAK 19. Csere: CAMBERABERO (liberó), C. Martin 2, Thomson 8, Pauline Martin II., Soto. Edző: Cyril Ong.
Békéscsaba: SZAKMÁRY 16, SZMIRNOVA 16, BODNÁR 11, TÁLAS 7, SOÓS 6, CLEMENT 7. Csere: MOLCSÁNYI, Szpín (liberók), Nazarenko 1, Matics 1, Petrenkó. Edző: Szasa Nedeljkovics.
Az eredmény alakulása. 1. szett: 3:5, 5:5, 5:8, 6:10, 10:10, 16:14, 20:17, 21:21, 23:22. 2. szett: 3:3, 6:7, 8:7, 10:7, 12:8, 13:11, 16:15, 18:15, 21:17, 24:18. 3. szett: 2:0, 6:2, 6:6, 7:8, 10:10, 11:14, 13:17, 15:17, 15:19, 17:23, 20:23. 4. szett: 3:1, 3:13, 5:13, 5:17, 7:17, 8:23.

A hazai 3:1-es győzelem után a továbbjutás reményében lépett pályára a Földközi-tenger partján fekvő 75 ezres dél-francia városban a BRSE. Ennek megfelelő magabiztossággal kezdték a játékot és 3 pontos előnnyel térhettek az első technikai szünetre. A folytatásban sem lankadt ez a lendület, de a hazaiak is egyre inkább játékba lendültek. 10:10-nél utol is érték a csabai lányokat, majd küzdelmes poénokkal a vezetést is átvették. Jókor jött az újabb technikai szünet, Nedeljkovics mester hatásosat lépett a „francia-attakra”. Koncentráltabbá vált csapata, 21:21-nél utolérte ellenfelét 23:24-as állásnál pedig kíméletlenül beütötte a győztes poént, (23:25).
A térfélcsere után is folytatódott a kiélezett csata, minden egyes pontért látványosan meg kellett dolgozniuk a feleknek. Az első kötelező szünet után elkapta a „fonalat” a Béziers, addig nem tapasztalt 4 pontos előnyre tett szert (12:8). Szerencsére rövid időn belül helyreállt a rend a pályán, mert visszakapaszkodott a BRSE, de azután megint lábra kaptak a franciák, és a végjátékban már ellenállhatatlanul meneteltek egészen az egyenlítésig, (25:18).
A harmadik szett hazai pontokkal indult, de még mielőtt kezelhetetlenné vált volna a helyzet, gyorsan egalizáltak Szakmáry Grétáék és az első technikai időre már minimális előnnyel állhattak ki. A helyieket lelkesen űzte a publikum, mindez azonban nem zavarta meg a vendégeket abban, hogy ellépjenek 3 ponttal. Amit stabilan tartani is tudtak, egyre közelebb kerülve az újabb részsiker felé. Ebben az időszakban a vendéglátók leghatásosabb fegyverét, Channon Thompson bombáit is eredményesen hatástalanították Molcsányi Ritáék, és bár a Béziers próbált finiselni, mégis késeinek bizonyult a felzárkózási kísérlete, (22:25).
Mivel a továbbjutás ezzel eldőlt, a franciák a becsületük megmentéséért kezdték a negyedik játszmát, 3:1-nél azonban zsinórban 12 pontot szerzett a BRSE, valósággal állva hagyva a hazai együttest. Cyril Ong kétségbeesve próbálta visszatolni övéit a „szakadék széléről”, de ebből a „kelepcéből” már nem volt kiút. Soós Nikiék felszabadult játékkal sorra gyártották a pontokat, s csak az volt a kérdés kiengedik-e a 10-ből teljesen szétzilált ellenfelüket. Még ezt a szívességet sem tették meg, (9:25).
A minden dicséretet kiérdemlő csabai lányok, a második számú európai sorozatban a vártnál könnyebb sikerrel jutottak a legjobb 8 csapat közé. A csabaiak a fehérorosz Mincsanka Minszk és az olasz Busto Arsizio párharcának továbbjutójával találkoznak a negyeddöntőben. Az első meccset házigazdaként az itáliai együttes nyerte 3-0-ra, a visszavágót szerdán rendezik.

Így élték meg a meccset

Szasa Nedeljkovics vezetőedző: – Az út elején sokan csak megmosolyogtak bennünket, de bizonyítottuk, hogy óriási dolgokra vagyunk képesek. Ez a győzelem mindenkié, a városé, a szurkolóké, a klubvezetőké, a szponzoroké, az egész magyar röplabdáé. Nagyszerű érzés, hogy ezt a mi csapatunk érte el! Múlt év elején nagyon merész célokat tűztünk ki magunk elé, nagyot álmodtunk, és azt gondolom, ebben a pillanatban, ennek a párharcnak a végén a másfél éves munka gyümölcsét learattuk.
Tálas Zsuzsanna, a csapat válogatott feladója: – A hazai mérkőzés nehezebb volt, mint a visszavágó. Hatalmas taktikai csata volt, és látszott, hogy az ellenfelünk is nagyon egységes, jó erőkből álló együttes, ezért is nagy dolog, hogy sikerült kiejtenünk.
Szakmáry Gréta, a gárda biztos kezű ütője: – A Busto Arsizio ellen örömjátékot várok a csapattól, hiszen már ez óriási teljesítmény, ahol most vagyunk. Az olaszok több röplabdázója két méternél magasabb, ettől függetlenül meg akarjuk mutatni, hogy nem véletlenül jutottunk a nyolc közé.
Baran Ádám klubelnök: – Nagyon nagy siker a mostani továbbjutása, több olyan játékosuk is magas szintre fejlődött, aki néhány éve még nem hitt abban, hogy ekkora eredmények elérésére képes.

Címlapon: A csabai játékosok öröme érthető, hiszen újabb komoly sporttörténelmi tettet hajtottak végre. Fotó: Csukás Zsolt