Remekül szerepeltek a magyarok és a szarvasiak is

Egyetlen kellemetlen malőrtől eltekintve sikeres csütörtöki napot tudhat maga mögött a magyar tábor a Szegeden zajló, olimpiai kvalifikációs kajak-kenu világbajnokságon. A rossz hírt az 500 méteren címvédő Kárász Anna, Kozák Danuta kajakpáros kizárása jelentette, mert hajójuk könnyebb volt a megengedettnél a mérlegelésnél. Így a magyar csapat ebben a számban nem tud tokiói kvótát szerezni.

Csipes Tamara viszont bejutott a döntőbe, az ugyancsak kajakos Kopasz Bálint és az utolsó pillanatban átalakított, Kiss Balázs, Mike Róbert férfi kenupáros pedig a csütörtök délelőtti előfutam után pénteken a középfutamban folytathatja szereplését 1000 méteren a szegedi, olimpiai kvalifikációs világbajnokságon.
A férfiaknál olimpiai számokban küzdöttek a magyarok a második versenynap délelőttjén, a férfi kenupáros az utolsó pillanatban kényszerűségből megváltoztatott összetételben. Dóri Bencét egy elfertőződött seb miatt az orvosi stáb nem engedte rajthoz állni, így a 23 éves Kiss Balázs a szám korábbi világbajnokával, olimpiai negyedik helyezettjével, Mike Róberttel térdelt egy hajóba az Maty-éren.
A kettős az előzmények fényében jól teljesített egy viszonylag erős mezőnyben, amelyben többek között ott volt az olimpiai ezüstérmes brazil és a tavalyi vb-n harmadik orosz egység is. Nem lehetett egyből döntőbe kerülni, az első hat hely ért biztosan középdöntős folytatást, s ezt Kissék ötödik helyükkel el is érték. A C-2 1000 méter középfutamát pénteken 17.30-tól rendezik, Mike ezt megelőzően, 15.10-től C-2 200 méteren döntőzik Korisánszky Dáviddal, de mint mondta, az új fejlemények ezt nem befolyásolják.
Férfi kajak egyes 1000 méteren öt kvótát osztanak, s a friss Európa Játékok-győztes Kopasz Bálint is megtette az első lépéseket az indulási jog megszerzése felé. Ebben a számban is kötelező a középfutam, s a győri versenyző egy magabiztos futamgyőzelemmel tette le a névjegyét csütörtökön.
A folytatásban a férfi 500 méteres kajakpáros is bejutott a döntőbe, a kenus Nagy Bianka (200 m) és Bodonyi András (500 m) pedig a csütörtöki előfutam után a középfutamban folytatja szereplését..
A férfi K-2 500 méteren – ami nem ötkarikás szám –, Noé Zsombor és a szarvasi nevelésű Bogár Gábor képviseli a magyar színeket, s nekik egy előfutamos első hellyel lehetőségük volt megspórolni a középfutamot. Ennek megfelelően is versenyeztek, féltávnál még másodikak voltak a németek mögött, a második 250 méteren azonban elléptek riválisuktól, és sikerült győzniük. A szám döntőjére szombaton kerül sor.

A program délutáni részében a kenus Bragato Giada és a kajakos Dombvári Bence is bejutott a döntőbe 500 méteren. A középfutamok során csak ez a két magyar egység volt érdekelt, miután a Kárász Anna, Kozák Danuta kajakos duót, amely címvédőként indult fél kilométeren, előfutam-győzelme után kizárták.
A doppingeltiltása után a nemzetközi mezőnybe a szegedi vb-n visszatérő Dombvári Bence ezúttal is meggyőző teljesítményt nyújtott, és a szerdai előfutam után a középfutamot is megnyerte. Taktikusan versenyzett, fél távnál még csupán a negyedik helyen haladt, ezután azonban „robbantott”, s mindenkit maga mögé utasított, többek között a németek klasszisát, a tavalyi vb-n ezüstérmes Tom Liebschert is.
– Próbáltam tartalékolni a döntőre, de azért a legkeményebb középfutamban 95 százalékot kiadtam magamból. Jó érzés újra világversenyen versenyezni, ráadásul hazai pályán. A fináléban az lesz a döntő, hogy ki hogyan tudja kipihenni magát, milyen lesz a szél, és kinek hogyan sikerül a bemelegítés – mondta a Szarvasról indult 26 éves magyar kajakos.
A csütörtöki versenynap zárásaként négy 500 méteres szám előfutamait bonyolították le a szegedi olimpiai kvalifikációs kajak-kenu világbajnokságon: magyar részről a női kajaknégyes és a női kenupáros egyből bejutott a döntőbe, így karnyújtásnyira került a kvótaszerzéstől.
Balla Virág és Devecseriné Takács Kincső kenupárosa az új ötkarikás számban aranyesélyessé lépett elő azok után, hogy a címvédő kanadai duó egy doppingügy miatt közvetlenül a vb rajtja előtt visszalépett. A tavalyi vb-n ezüstérmes, idén Európa Játékok-győztes magyarok előfutam-győzelemmel megspórolhatták maguknak a középfutamot, s ők éltek is a lehetőséggel, a nézők biztatása közepette egy hajóhosszt vertek a mezőnyre. A vasárnapi fináléban az első nyolc hely ér kvótát, azaz a győri duónak már csak egy ellenfelet kell megelőznie a tokiói indulási jog megszerzéséhez.
Az ugyancsak kvótára és éremre hajtó férfi kajaknégyesnek a népes mezőny miatt nem volt lehetősége egyenes ágon a fináléba kerülni, de Nádas Bence, Tótka Sándor, Birkás Balázs és Kuli István azért megörvendeztette a nézőket egy futamgyőzelemmel, így önbizalommal telve készülhet a szombati középfutamra. A szám döntőjére a vasárnapi zárónapon kerül sor.
A női kajaknégyeseknél is négy versenyzői kvóta a magyarok célja, s a csapat csütörtökön óriási lépést tett ezek megszerzése felé. Az ifjúsági világbajnok Gazsó Dorka Alida által sztrókolt hajó – Csipes Tamarával, Medveczky Erikával és Bodonyi Dórával – erődemonstrációt tartott az előfutamban, több mint egy hajóhossz előnnyel nyert, és az első hely máris döntőt ért. A kvartettek kvótaelosztásánál alapelv, hogy ha kevesebb mint négy kontinens versenyzői végeznek az 1–10. helyen, a tizedik, a kilencedik és ha szükséges, még a nyolcadik helyezettek kvótáit is újraosztják, amíg meg nem lesz a négy résztvevő földrész. A vasárnapi döntőben tehát az első hét hely biztosan elég az üdvösséghez, de a magyarok mostani teljesítményét látva ezzel aligha fognak megelégedni.
A férfi kenunégyeseknél – ez a szám nem szerepel az ötkarikás játékokon – a Korisánszky Dávid, Bakó Tamás, Sáfrán Mátyás, Mike Róbert összeállítású magyar hajónak öt egységet számláló előfutamában mindössze két riválist kellett maga mögé utasítania a döntőbe kerüléshez, s ezt a feladatot sikerült is teljesítenie.

Címlapon: K-2 500 méteren Bogár Gáborék (balról) megspórolták a középdöntőt, így szombaton a fináléban szoríthatunk értük. Fotó: MTI/Kovács Tamás