Svájc nagyot fordított sorsán a szerbek ellen

Az oroszországi labdarúgó-világbajnokság pénteki játéknapján megszerezte első győzelmét az esélyesek közé sorolt Brazília, amely Costa Rica ellen nyert Szentpéterváron, az E csoport második körében. Costa Rica újabb vereségével már biztos kieső. A másik találkozón Svájc fordított, és 2–1-re legyőzte a szerb csapatot, ezzel jelentős lépést tettek a továbblépés felé. A D csoportban is véget ért a második kör: a nigériai válogatott 20-ra legyőzte az izlandiakat, ezzel lépéselőnybe került a horvátok mögött a másik továbbjutó helyért zajló csatában.

E csoport, 2. forduló:
Brazília–Costa Rica 2–0 (0–0)
Szentpétervár, 64 468 néző. Vezette: Björn Kuipers (holland).
Gólszerző: Coutinho (91.), Neymar (97.).
Sárga lap: Neymar (81.), Coutinho (81.), illetve Acosta (84.).

Az első félidő a várakozásoknak megfelelően nagy brazil fölényt hozott, ez azonban meddőnek bizonyult, az elsősorban a beívelésekre építő dél-amerikai csapat csak elvétve találta el a kaput. A jól védekező rivális néha kijött a szorításból, egy-egy veszélyes kontratámadást is vezetett, de a kapuk szinte alig forogtak veszélyben.
A második játékrész hatalmas brazil helyzetekkel indult, de vagy Navas, vagy a keresztléc, vagy az egyik védő mindig hárítani tudott. A folytatásban is ők irányítottak, az ellenfél csak pillanatokra szabadult ki a saját térfeléről. A 78. percben Neymar lerántásáért előbb 11-est ítélt a bíró, majd a videóelemzés után visszavonta az ítéletét.
A hajrában továbbra is a brazilok nyomtak, s végül két késői találattal sikerült megtörniük Costa Ricát, s megszerezniük a három pontot.

Neymar gólja már csak hab volt a brazilok győzelmi tortáján

Svájc–Szerbia 2–1 (0–1)
Kalinyingrád, Kalinyingrád Stadion, 33 167 néző. Vezette: Felix Brych (német).
Gólszerző: Xhaka (52.), Shaqiri (90.), illetve Mitrovics (5.).
Sárga lap: Shaqiri (91.), ill. Milinkovics-Szavics (33.), Milivojevics (39.), Matrics (45+2.), Mitrovics (87.).

Gyors góllal szerzett előnyt a szerb együttes, amely a találkozó első negyedórájában több veszélyt teremtett, elsősorban a szélről érkező beívelések és Mitrovics révén. A svájciak lassan találtak magukra, és a játékrész második felében előttük is több lehetőség kínálkozott.
A fordulást követően a nagyobb tempóra kapcsolt svájciak egyenlítettek, s többször is veszélyeztettek, ám a megélénkült tempóban a szerbek is dolgoztak ki helyzeteket. A hajrában többször kapujuk elé szorult a szerb együttes, amely ekkor már elsősorban kontráiban bízhatott, ám ezt a fegyvert végül a svájci együttes használta eredményesebben: a meccs legjobbja, Shaqiri révén megszerezte három pontot érő második találatát, s így a vb-n első csapatként győzött úgy, hogy hátrányban volt.

A csoport állása: 1. Brazília 4 pont (3–1), 2. Svájc 4 (3–2), 3. Szerbia 3 (2–2), 4. Costa Rica 0 (0–3) – már kiesett.

Nigéria–Izland 2–0 (0–0)
Volgográd, Volgográd Aréna, 40 904 néző. V.: Matthew Conger (új-zélandi).
Gólszerző: Musa (49., 75.).
Sárga lap: Idowu (44.).

Két izlandi helyzettel indult az összecsapás, s bár a nigériai együttes birtokolta többet a labdát, kapura nem lőtt a sportszerű játékot hozó első félidőben. A szigetországi csapatnak viszont a hajrában is akadtak lehetőségei.
A fordulást követően gyorsan vezetést szerzett az afrikai gárda, ez pedig élénkebbé tette a játékot. Mindkét fél veszélyeztetett, újabb nigériai kapufa után Musa szép egyéni megmozdulása eldöntötte a három pont sorsát. A CSZKA Moszkva támadója a négy évvel ezelőtti, brazíliai vb-n is két gólig jutott. Bár az izlandiak egy videózás után megítélt büntetőből szépíthettek volna, Gylfi Sigurdsson kapu fölé lőtte a tizenegyest, így az eredmény már nem változott.
A zárófordulóra a már biztos nyolcaddöntős horvátok mellett a másik három együttesnek is maradt esélye a továbbjutásra: Nigéria a négy éve ezüstérmes argentin válogatottal, míg az izlandi gárda azokkal a horvátokkal találkozik, akiket megelőzött a selejtezők során.

Musa duplája véget vetett az izlandi csodának

A csoport állása: 1. Horvátország 6 pont (5–0) – már továbbjutott, 2. Nigéria 3 (2–2), 3. Izland 1 (1–3), 4. Argentína 1 (1–4).