Szabados Béla nyomdokaiban Szabados Bence

Alighanem még sokan emlékeznek a ’90-es évek tizennégyszeres magyar bajnokára, Szabados Bélára, a Békéscsabai Előre Úszó Klub sportolójára, aki nem mellesleg pályafutása alatt 12 országos rekordot úszott, három olimpián és öt felnőtt Európa-bajnokságon vett részt, emellett két világbajnokságon volt jelen. A felnőtt Európa-bajnokságokon háromszor állhatott a dobogón (két bronz- és egy ezüstérmet nyert). A legkiemelkedőbb sikere pedig: a Világ Kupa-sorozatban győztes volt.

Ám most nem róla szól elsősorban írásunk (bár ő is sikerkovácsa ezeknek a napoknak), hanem majd 16 esztendős fiáról, Szabados Bencéről (képünkön). Aki egyébként az Egyesült Államokban született, lévén édesapja, Béla ott végezte egyetemi tanulmányait, majd rövid magyarországi tartózkodása után visszaköltözött családjával a tengeren túlra. Nos, Bencéről azt is illik tudni, hogy idén az amerikai korosztályos bajnokságon már erőteljesen édesapja nyomdokaiba lépett, ugyanis az ottani serdülő bajnokságon a 200 méteres pillangóúszásban bajnoki címet harcolt ki.
Eredményei ismeretében Kovács Ottó, az Egri Úszó Klub vezetőedzője megkereste, és leigazolta a magyar klubba – is. Nem volt nehéz dolga a kereséssel és az agitálással, hiszen édesapja, Szabados Béla edzője volt még a békéscsabai klubban, ugyanis a ’80-as, ’90-es években Kovács Ottó töltötte be a vezetőedzői posztot Békéscsabán.
Ennyi a körítés, hogy jobban el lehessen igazodni írásunk folytatásában. Ugyanis Szabados Bence az e napokban zajló magyarországi országos serdülő korosztályos bajnokságon egri színekben elrajtolt. Nem is akármilyen eredményekkel. Közülük kiemelkedik az 50 méteres gyorsúszásban elért produkciója, ugyanis immár magyar bajnoki címmel is rendelkezik, vagyis maga mögé utasította az egész mezőnyt a legklasszikusabb vágtaszámban, amelyben 24,20 másodperc alatt teljesítette a távot. De emellett a 100 méteres pillangóúszásban hatodik, a 200 méteres gyorsúszásban 8. lett. Az egriek 4×100 méteres mix gyorsváltójának tagjaként pedig újabb aranyérmet zsebelhetett be. Sőt, ma a 100 méteres gyorsúszásban beverekedte magát a döntőbe, amelynek fináléja holnap, szombaton késő délután lesz.
– Az amerikai bajnokság után hosszú pihenő időszak következett, csak keveset edzett Bence az amerikai klubjában, a Chicago CWAC-ban – tudtuk meg édesapjától, Szabados Bélától, aki szintén itt tartózkodik e napokban Magyarországon, nevezetesen Győrben, a hazai bajnokság színhelyén. – Bár előtte Balatonfüreden edzőtáborozott egy héten át az egri klubbal és annak vezetőedzőjével, Kovács Ottóval, ám a hosszú kihagyás után nehéz őt újra csúcsformába hozni. Éppen ezért az amerikai bajnokságon 200 méteres pillangóúszásban elért bajnoki cím ellenére ezt a távot most kihagytuk, hiszen ez a leginkább embert próbáló táv az úszósportban. Ám Bence kárpótolt minket a vágtaszámokban elért eredményeivel.
Szabados Bence egyébként nyolc évesen kezdett el komolyabban úszni az amerikai klubban, heti hat edzésen vesz részt Chicagóban. A mostani viadal után, már vasárnap vissza is utaznak a tengeren túlra, hol megkezdődnek ottani klubjában újra az edzések.

Díjátadó

Különleges színfoltja volt a magyarországi serdülő korosztályos bajnokság 50 méteres gyorsúszásnak díjátadója. Ugyanis a bajnoki aranyérmet Szabados Bencének édesapja, Szabados Béla adta át az eredményhirdetéskor. Sőt, az eseményen ott ültek a lelátón a nagyszülők is, idősebb Szabados Béla és felesége, Szabadosné Szászfalvi Ilona is. Érthetően meghatódott volt a bő Szabados család az unoka teljesítményét látva.