Tárlat Ónodi Henrietta relikviáiból

Rendezvénysorozattal ünneplik Békéscsaba újratelepítésének 300. évfordulóját, melynek keretében 2018. december 8-ig több kiállítást is rendeznek a megyeszékhelyen. Egyik első állomásaként hétfőn Ónodi ­Henrietta, Békéscsaba ­1992-es tornász olimpiai bajnokának relikviáiból nyílt tárlat a Csabagyöngye Kulturális Központ Hungarikum Klubjában.

Az eseményt Herczeg Tamás, a kulturális központ igazgató-helyettese nyitotta meg, aki Friedrich Ludwig Jan, az első német tornaegyesület megalapítójának gondolataiból idézett. Már akkor fontosnak tartották a test és a szellem egyensúlyát. ­Herczeg Tamás méltatta a ­jelen lévő Ónodi Henrietta érdemeit, aki pályafutása során minden nagy világversenyen, így az olimpián, világ-, és Európa-­bajnokságon, valamint világkupán is nyert. Üdvözölte a Békéscsabán­ született Palotai Károly egykori labdarúgót, aki 1964-ben nyert olimpiát, és a megyeszékhelyen nevelkedő 1972-es ökölvívó bajnokot, Gedó Györgyöt is.
– A kiállításon megtalálható az a ló, melyen Henrietta Barcelonában megnyerte a lóugrás aranyérmét, az ötkarikás medáljait és még sok-sok érem, serleg, valamint az a trikolór is, melyen a 292 olimpiai aranyérmes közül 190 aláírása található – mondta Herczeg Tamás, aki kifejezte örömét, hogy Henit ismét Békéscsabán láthatjuk, majd megnyitotta a kiállítást.
Szigeti Csaba, békéscsabai önkormányzat sportcsoportvezetője, sportszakmai közreműködő elmondta, hogy nem kis munka volt a kiállítás anyagát összeállítani.
– Nincs annál nagyobb öröm, mint, hogy Ónodi Henriettától megkaptam azt a bizalmat, hogy rám bízta az érmeit, vagy azt a saját tervezésű tornadresszt, melyen a címét nyerte – mondta Szigeti.
A kiállításon természetesen kiemelt helyet kapott az ugrásban szerzett az ­olimpiai aranyérem, vagy az a dressz, amelyben a világbajnoki címét nyerte, de látható volt edzői, Unyatinszkiné Karakas Júlia és Unyatinszki Mihály olimpiai formaruhája, vagy a japán világkupán kiérdemelt díszes serleg. A többtucatnyi relikvia, csak egy kis részét képezi a bajnok által megnyert érmeknek.

Címlapon: A barcelonai ötkarikás játékok aranyérmese nem csak a féltve őrzött ereklyéit adta, személyesen is ott volt a kiállítás megnyitóján. A fotókat Seres Sándor készítette