Tótka Sándorék Európa tetején négyesben

Két arany-, három ezüst- és három bronz lett a magyar csapat első döntős napi mérlege a moszkvai Európa-bajnokságon. Az olimpiai számokban négy érmet, a női négyes révén közte egy aranyat lapátoltak össze eddig versenyzőink. A női K-4 eredményéről mindent elmond, hogy a mieink ezzel visszavágtak a tavaly előttünk világbajnoki címet szerző fehérorosz lányoknak.

A délelőtt folyamán két megyei érdekeltségű döntőt rendeztek, délután pedig egy viharsarki tehetségnek sikerült finálét érő helyet megcsípnie.
A férfi K-4 500 méteres egység a gyomaendrődi Tótka Sándorral a „fedélzeten” már az előfutam során minden idők legjobb idejét lapátolta, s a döntő is nagyszerűen sikerült a számukra. A Nádas Bence, Molnár Péter, Tótka Sándor, Somorácz Tamás négyes rendkívül magabiztosan diadalmaskodott, a többiek csak a további dobogós helyezésekért harcolhattak mögöttük.
– Úgy szálltunk vízre, hogy bármi is történik, nem hagyjuk magunkat kizökkenteni kamikaze taktikákkal. Mi taktikusan versenyeztünk, nagy rajt, nagy utazó, s az utolsó százötvenen akkorát indítottunk, amekkorát lehet – tette hozzá Tótka Sándor. – Tudtuk, hogy a többi ország 270 és 250 között indít, mi direkt erre vártunk és 170-nél indítottunk, pár húzás és nem is láttam már a többi hajót.
Tótka hangsúlyozta azt is, hogy remek tapasztalatszerzés volt ez számukra, hiszen nagy valószínűséggel négy év múlva, Tokióban ez a szám már szerepelni fog az olimpiai műsorban.
– Jól hangzik, hogy kipróbáltuk magunkat és Európa-bajnokok lettünk, persze hatalmas csaták várhatóak itt a következő években, hiszen ezt a távot mindenki el tudja vállalni – fogalmazta meg a lényeget.
A szarvasi illetőségű Dombvári Bencével kapcsolatban még nem lehet tudni, hogy végül hány számban indulhat Rióban, mindenesetre az egy kilométeres táv egyesben, párosban és négyesben is éles számára! Azok után, hogy pénteken tevékeny részese volt az ezres magyar négyes fináléba jutásának, most a K-2 1000 méteres szám döntőjében lett ezüstérmes a honvédos klubtársával, Hufnágel Tiborral. Bencéék igen erősen kezdtek, a táv felénél az élen álltak, 200 méterrel a cél előtt azonban a németek elmentek mellettük, s bár ez a két egység végig komoly harcot vívott egymással, a németek győztek, a magyaroké pedig az ezüstérem lett.
– Nem a finis volt a mérvadó, hanem az, hogy az első ötszázon elmentünk, és egy kis előnyre tettünk szert. Aztán utazóban kiengedtünk, a végére pedig a megszokott finisünket hoztuk. Most nem hoppoltam, mert az már késő lett volna. Kétszázötven méternél éreztem, hogy húz alólam ki a hajó, vagyis Tibike korábban nyitotta meg a hajrát, én már csak próbáltam tartani a csapást vele és kibírtuk a végére – mondta Dombvári Bence.
A legrövidebb táv szombat délutáni előfutamai során, női kajakpárosban szállt hajóba az orosházi Homonnai Luca, aki tapasztalt győri klubtársával, Douchev-Janics Natasával gondmentesen jutott a vasárnapi fináléba. A tavaly világbajnoki ezüstérmes magyar egység szoros küzdelem után, 72 ezred másodperccel maradt el a győztes fehéroroszoktól.
A rajtunkat leszámítva minden rendben volt az előfutamban, a döntőben ennél is gyorsabbak leszünk, bennem még maradt tartalék, szerintem Natasában is. Az biztos, hogy a táv elején még javítanunk kell – mondta a még mindig ifjúsági korú Homonnai Luca. Rajtuk kívül vasárnap a már említett K-4-es férfi ezres egységben, illetve a békésszentandrási Bodonyi Dóra révén női K-1 5000 m-en lesz Békés megyei érdekeltség.

Címlapon: A Homonnai, Douchev-Janics kettős vasárnap éremért száll hajóba. Fotó: kajakkenusport.hu