Továbbjutás küszöbén az oroszok

Az oroszországi labdarúgó-világbajnokság keddi napján három mérkőzést rendeztek. Kora délután Japán meglepetésre 21-re legyőzte a harmadik perctől emberhátrányban futballozó Kolumbiát a H csoport első fordulójában. A kvartett másik derbijén a szenegáli válogatott 21 arányban múlta felül a lengyel csapatot. A nap zárásaként a házigazda oroszok 31-re verték Egyiptomot az A csoport második fordulójának szentpétervári mérkőzésén, így szinte biztosan a nyolcaddöntőbe jutottak.

H csoport, 1. forduló:
JapánKolumbia 21 (11)
Szaranszk, 40 842 néző. Vezette: Damir Skomina (szlovén).
Gólszerzők: Kagava (6., 11-esből), Oszako (73.), illetve Quintero (39.).
Piros lap: C. Sanchez (3.).
Sárga lap: Kavasima (95.), ill. Barrios (64.), Rodriguez (86.).

A legutóbbi vb aranycipőse, James Rodriguez nélkül felálló Kolumbia számára rémálomszerűen indult az összecsapás, ugyanis 176 másodperc elteltével ember-, majd a Kagava által értékesített büntetővel gólhátrányba is került. A mostani tornán Carlos Sanchez az első játékos, aki piros lapot kapott, míg a vb-k történetében ő a második leggyorsabban kiállított futballista. A korántsem büszke rekordot még az 1986-os tornáról az uruguayi Jose Alberto Batista tartja 54 másodperccel. A dél-amerikaiak mindezek ellenére egyre nagyobb lendülettel kezdtek futballozni és szép lassan riválisuk fölé kerekedtek, egy fineszes szabadrúgással pedig egyenlítettek.
A fordulást követően feljavult a japánok támadójátéka, s kezdték fölényre váltani az emberelőnyüket, amely a 73. percben góllá érett. A hajrára a kolumbiai csapat kissé elfáradt, de az utolsó percekben egy utolsó rohamra indult, az eredmény azonban nem változott.

Oszako fejessel vette be Ospina kapuját

Szenegál–Lengyelország 2–1 (1–0)
Moszkva, Szpartak Stadion, 44 190 néző. Vezette: Navaf Abdulla Sukralla (bahreini).
Gólszerzők: Cionek (öngól, 38.), Niang (60.), illetve Krychowiak (86.).
Sárga lap: Sané (49.), Gueye (72.), ill. Krychowiak (12.).

Alig akadt helyzet az első félidőben, a kapuk elvétve forogtak veszélyben. Az elején a lengyelek passzolgattak jobbára hátul, amikor pedig meg akartak indulni, rendszerint elvesztették a labdát. A szervezetten futballozó szenegáliak gyors ellentámadásokat vezettek, igaz, komolyabb lehetőségük nekik sem akadt. A gól is úgy esett, hogy egy távoli kísérletnél a labda lengyel védőn irányt változtatott. A némi labdabirtoklási fölényben játszó európai csapatnak két lövése ment kapu mellé, az erős és gyors játékosokból álló afrikainak négy, egy pedig góllal zárult. A lengyel támadókhoz kevésszer jutott el a labda.
A szünetben lecserélték a 100. válogatott mérkőzésén szereplő Jakub Blaszczykowskit. A lengyelek nagy lendülettel vetették bele magukat a játékba, de aztán megint nem találtak fogást a szenegáliakon, akik ráadásul növelni is tudták előnyüket. Ezzel nagyon nehéz helyzetbe került az európai csapat, és bár próbált támadásokat vezetni, az afrikaiaknak többnyire sikerült tisztázniuk, így csak a szépítés jött össze.
A lelátón a lengyelek nagy fölényben voltak, a pályán viszont a szenegáliak akarata érvényesült.

A lengyel csapatban elöl nem volt meg a kellő átütőerő

Az állás:
1-2. Japán 3 pont (2–1) és Szenegál 3 (2–1), 3-4. Kolumbia 0 (1–2) és Lengyelország 0 (1–2).

Oroszország–Egyiptom 3–1 (0–0)
Szentpétervár, 64 468 néző. Vezette: Enrique Caceres (argentin).
Gólszerző: Faszj (47., öngól), Cserisev (59.), Dzjuba (62.), illetve Szalah (73.).
Sárga lap: Szmolov (84.), ill. Trezeguet (57.).

Az első félidőben a házigazdák futballoztak némi fölényben, ezt a kapura lövések száma is igazolta, de a játékosok egyik oldalon sem céloztak pontosan. Az oroszok közül csak Szergej Ignasevics találta el a kaput, az ellenakciókra alapozó egyiptomiak részéről pedig csupán Mohamed Szalah tudott veszélyeztetni.
A második játékrész álomszerűen kezdődött a házigazda szempontjából, ugyanis két perc sem telt, amikor egy öngóllal vezetéshez jutott a Szbornaja. Az addig stabilan futballozó egyiptomiak érezhetően megzavarodtak, közel tíz perc is eltelt mire rendezték soraikat. Negyedóra után az afrikai csapat már kisebb lehetőségekig is eljutott, de mire igazán magukhoz térhettek volna a sokkból, az orosz csapat három percen belül eldöntötte a meccset. Az első találkozón is eredményes Cserisev és Dzjuba szép találatai után az egyiptomiak padlóra kerültek, ám Szalah bő negyedórával a vége előtt visszaadta számukra a reményt.
Az afrikai együttes a hajrában minden megtett az újabb gólért, az oroszok azonban uralták a meccset és biztosan őrizték előnyüket.

A csoport állása: 1. Oroszország 6 pont (8–1), 2. Uruguay 3 (1–0), 3. Egyiptom 0 (1–4), 4. Szaúd-Arábia 0 (0–5).