Unalomba fulladt a dán-francia meccs

A francia és a dán válogatott az oroszországi labdarúgó-világbajnokság első gól nélküli döntetlenjét játszotta kedden, ezzel utóbbi továbbjutott, előbbi pedig csoportelsőségét biztosította be a C jelű négyesben. A két búcsúzó párharcát Peru nyerte az Ausztrálok ellen, ezzel negyven év után győzött újra vébé-meccsen. A D csoport utolsó fordulójának rosztovi találkozóján Horvátország 2–1-re verte Izlandot, és százszázalékos teljesítménnyel zárt a kvartett élén, míg ellenfele búcsúzott. Ezzel párhuzamosan az argentinok izgalmas derbin múlták felül Nigériát, így ők léphettek tovább a horvátokkal.

C csoport, 3. forduló:
Dánia–Franciaország 0–0
Moszkva, Luzsnyiki Stadion, 78 011 néző. Vezette: Sandro Ricci (brazil).
Sárga lap: Jörgensen (45+3.).

A mérkőzés előtt már továbbjutott francia csapat szövetségi kapitánya, Didier Deschamps hat helyen változtatott együttesén az előző, Peru elleni összecsapáshoz képest. Az első félidő a világbajnokság talán eddigi leggyengébb játékrészét hozta: egy Eriksen helyzetet leszámítva szinte semmi nem történt. A franciák birtokolták többet a labdát, de a hat mérkőzés óta veretlen dánok zárt védekezésével nem boldogultak.
A fordulás után is Eriksen volt a legaktívabb, de próbálkozásai vagy célt tévesztettek, vagy a nagy tornán most bemutatkozó Mandanda védett. Mivel a hajrában mindkét csapat inkább a vereség elkerülésére összpontosított, megszületett az idei világbajnokság első gól nélküli döntetlenje. Ez volt Deschamps 79. mérkőzése a franciák kispadján, ezzel beérte az örökranglista élén álló Raymond Domenechet.

Erre a 90 percre békés egymás mellett élést választott a két nemzet. Fotó: AFP

Peru–Ausztrália 2–0 (1–0)
Szocsi, Fist Stadion, 44 073 néző. Vezette: Szergej Karaszjov (orosz).
Gólszerző: Carrillo (18.), Guerrero (50.).
Sárga lap: Yotún (45.), illetve Jedinak (10.), Arzani (60.), Rogic (66.), Milligan (88.).

Nagy tempóban kezdtek a továbbjutásért még harcban álló ausztrálok, mégis a perui együttes szerzett vezetést, amelynek ez volt az első vb-gólja 1982 óta.
A szünet után a csapatkapitány Paulo Guerrero lőtt gólt, akinek sokáig kérdéses volt a vb-részvétele, végül egy svájci bíróság átmenetileg felfüggesztette a doppingvétség miatt rá kiszabott büntetést. A futballista szervezetében a tavaly októberi, Argentína elleni világbajnoki selejtező után találtak kokainszármazékot.
Az ausztráloknál pályára lépett a 38 esztendős Tim Cahill, aki negyedik világbajnokságán kapott lehetőséget, s egyben hazája legidősebb vb-n szerepelt játékosa lett.
Mindkét kapu előtt alakultak ki helyzetek a folytatásban, de Peru járt közelebb a gólhoz egy kapufával. Újabb találat azonban már nem esett, így mindkét fél számára véget ért a torna, míg a perui válogatott negyven esztendő után ünnepelhetett újra győzelmet világbajnokságon: Iránt győzte le legutóbb még 1978-ban.

A csoport végeredménye: 1. Franciaország 7 pont (3–1) – továbbjutott, 2. Dánia 5 (2–1) – továbbjutott, 3. Peru 3 (2–2) – kiesett, 4. Ausztrália 1 (2–5) – kiesett.

Horvátország–Izland 2–1 (0–0)
Rosztov, Rosztov Aréna, 43 472 néző. Vezette: Antonio Miguel Mateu Lahoz (spanyol).
Gólszerző: Badelj (53.), Perisic (90.), illetve G. Sigurdsson (76., 11-esből).
Sárga lap: Pjaca (14.), Jedvaj (83.), ill. Hallfredsson (59.), Finnbogason (64.), Saevarsson (84.).

A már továbbjutott horvátok tartalékos felállásban vágtak neki a mérkőzésnek, az előző találkozó – a négy éve ezüstérmes argentinok felett aratott 3–0-s siker – kezdőjéhez képest kilenc változás történt. Csupán Modric és Perisic volt ott a kezdő sípszónál a szigetországiak ellen, akiknek három pontra volt szükségük a nyolcaddöntőhöz a másik találkozó számukra kedvező végkimenetele mellett.
A horvátok jelentős, ám meddő fölényével indult az összecsapás, fél óra elteltével több mint 70 százalékban volt náluk a labda, ám kapura nem törtek. Az első félidő utolsó negyedórájában viszont az izlandiak komoly nyomást gyakoroltak az ellenfél kapujára, több veszélyes helyzet is kialakult a horvát tizenhatoson belül.
A fordulást követően vezetést szerzett a horvát együttes, de emellett mindkét fél a keresztlécet találta el egy ízben, s a kapusokat is foglalkoztatták a csapatok. A játékrész első húsz perce után újra állandósult a horvát fölény, ám büntetőből egyenlítettek az izlandiak Gylfi Sigurdsson révén, aki Nigéria ellen elhibázott egy tizenegyest. A folytatásban is támadtak a lelkes, ám egyre fáradtabb izlandiak, ám a végén a horvátok megszerezték a győztes gólt, s szertefoszlatták a továbbjutásról szőtt halvány izlandi álmokat.

Argentína–Nigéria 2–1 (1–0)
Szentpétervár, 64 468 néző. Vezette: Cuneyt Cakir (török).
Gólszerző: Messi (14.), Rojo (86.), illetve Moses (51., 11-esből).
Sárga lap: Mascherano (49.), Banega (64.), Messi (94.), ill. Balogun (32.), Mikel (91.).

A dél-amerikaiak lényegesen lendületesebb, agresszívebb játékkal indítottak, mint a korábbi két csoportmeccsükön, pedig a torna legidősebb átlagéletkorú (30 éves és 190 napos) kezdőcsapatát küldték a pályára. Nigéria fegyelmezetten, zártan védekezett a saját térfelén, de így is csak a 14. percig úszta meg kapott gól nélkül. Messi találata után kinyíltak egy kicsit az afrikaiak, így a mezőnyfölényben játszó argentinok előtt több terület, ezzel együtt több lehetőség is adódott, de nem tudták növelni az előnyüket. Higuaín ziccerét védte a kapus, a kiugró Di Maríát buktatták, az utóbbi kapcsán megítélt szabadrúgásból pedig Messi a kapufát találta el. Az ötszörös aranylabdás Messi – aki az oroszországi vb századik találatát jegyezte – legutóbb 662 perce szerzett gólt vb-n, akkor a 2014-es torna csoportkörében szintén Nigéria ellen volt eredményes.
A második felvonás nigériai egyenlítéssel kezdődött, az első félidőben is látványos hibákat vétő Mascherano hozott össze egy büntetőt az ellenfélnek. A folytatásban egy ideig kevés lehetőség adódott, a sok hibával tarkított játék a két tizenhatos között zajlott. A hajrára az argentin gárda beszorította ellenfelét, de helyzeteit sorra elpuskázta, miként az ígéretes kontrákat vezető nigériai csapat sem tudta gólra váltani lehetőségeit. A végjátékban  Rojo lett a főszereplő, aki előbb majdnem összehozott egy büntetőt az ellenfélnek – fejjel nem tudott felszabadítani, a labda a kezére esett, de a török játékvezető a videobírót követően sem látta szabálytalannak az esetet –, majd újra vezetéshez juttatta csapatát. Utóbbi találat továbbjutást ért, így nem esett meg az a csúfság a kétszeres vb-aranyérmes, legutóbb döntős argentin együttessel, hogy a csoportkört követően búcsúzzon. Erre legutóbb 2002-ben volt példa.

A csoport végeredménye: 1. Horvátország 9 pont (7–1) – továbbjutott, 2. Argentína 4 (3–5) – továbbjutott, 3. Nigéria 3 (3–4) – kiesett, 4. Izland 1 (2–5) – kiesett.