Vb-2018

Franciaország másodszor lett világbajnok

Története során másodszor nyert labdarúgó-világbajnokságot Franciaország azzal, hogy az oroszországi vb moszkvai döntőjében 4–2-re legyőzte Horvátországot. A franciák harmadszor játszottak döntőt: húsz éve, otthon – ahol az elődöntőben a horvátokat múlták felül – nyertek a brazilok ellen, 2006-ban, Németországban viszont kikaptak az olaszoktól. Didier Deschamps, a franciák szövetségi kapitánya a brazil Mario Zagallo és a német Franz Beckenbauer után a harmadik, aki játékosként és szakvezetőként is világbajnok lett. A horvátok eddigi legjobb szereplése egy harmadik hely volt, melyet 1998-ban Franciaországban harcoltak ki. A franciákat még soha nem tudták legyőzni, négy vereség mellett kétszer döntetlent játszottak velük.

Belgiumé a bronzérem

A belga válogatott szerezte meg a harmadik helyet az oroszországi labdarúgó-világbajnokságon azzal, hogy szombaton 2–0-ra legyőzte az angol csapatot a szentpétervári bronzmérkőzésen. A meccs első gólját Thomas Meunier lőtte a 4. percben, majd Eden Hazard duplázta meg az előnyt, egyben állította be a végeredményt a 82.-ben. Belgium története legjobb vb-eredményét érte el a harmadik hellyel. A torna utolsó meccsén a francia és a horvát válogatott küzd meg egymással a világbajnoki címért vasárnap, magyar idő szerint 17 órától a moszkvai Luzsnyiki Stadionban.

Francia–horvát finálé lesz Moszkvában

Története során először bejutott a világbajnokság fináléjába a horvát labdarúgó-válogatott, amely az oroszországi torna szerdai elődöntőjében hosszabbítás után 2–1-re legyőzte az angol csapatot. Az első félidő elején Trippier szabadrúgásból még az angoloknak szerzett vezetést, de a másodikban Perisic a védőjét megelőzve egyenlített a 68. percben. A horvátok ugyan harmadszor kényszerültek ráadásra a vb-n, ám ezúttal nem bízták a 11-esre a továbbjutást, mint az előző két alkalommal, ugyanis Mandzukic a 109. percben eldöntötte a párharcot. Horvátország ezzel biztosan felülmúlja eddigi legjobb, 1998-ban elért harmadik helyét, míg Anglia 1966 óta tovább várhat újabb diadalára.

Franciaország az első döntős

A francia válogatott 1–0-ra legyőzte Belgium csapatát az oroszországi labdarúgó-világbajnokság keddi, szentpétervári elődöntőjében. A győztes gólt egy szögletet követően Samuel Umtiti szerezte fejjel az 51. percben. A 14 találatával a vb eddigi legeredményesebb csapata ezúttal nem talált kapuba, hiába voltak meg a lehetőségei erre. Franciaország története során harmadszor játszhat finálét: ezt megelőzően 1998-ban hazai pályán győzött, 2006-ban pedig 11-esekkel veszített. A belgák még így is felülmúlhatják eddigi legjobb eredményüket, az 1986-os negyedik helyüket, amennyiben győznek a szombati bronzmérkőzésen. A vasárnapi, moszkvai döntőben a franciák ellenfele Anglia vagy Horvátország lesz.

Újabb büntetőcsatát nyertek a horvátok

Utolsóként a horvátok jutottak be az elődöntőbe az oroszországi labdarúgó-világbajnokságon, miután szombaton, Szocsiban 11-esekkel legyőzték a házigazdák válogatottját. A rendes játékidő lejárta után 1–1 volt az állás, majd a hosszabbításban horvát részről Domagoj Vida (101.), az orosztól pedig Mario Fernandes (115.) talált be, így jöhettek a 11-esek. A párbajt a horvátok nyerték 4:3-ra, akik az 1998-as harmadik hely után történetük során másodszor szerepelhetnek a legjobb négy között és a szerdai, moszkvai elődöntőben az angolokkal találkoznak. A másik ágon francia–belga elődöntő lesz.

Elődöntőben az angolok, búcsúztak a svédek

Anglia 2–0-ra legyőzte Svédországot az oroszországi labdarúgó-világbajnokság első szombati negyeddöntőjében, Szamarában, így története során harmadszor szerepelhet az elődöntőben. A találkozót két fejesgól döntötte el: a 30. percben Harry Maguire, az 59.-ben Dele Alli vette be a rivális kapuját. Gareth Southgate csapata a szerdai, moszkvai elődöntőben az esti Oroszország–Horvátország párharc továbbjutójával mérkőzik. Az 1966-ban világbajnok Anglia legutóbb 1990-ben játszott vb-elődöntőt, akkor végül a negyedik helyen zárt.

Belgium mattolta Brazíliát

Franciaország után Belgium jutott be másodikként a legjobb négy közé az oroszországi labdarúgó-világbajnokságon, miután a péntek esti, kazanyi negyeddöntőben 2–1-re legyőzte a brazil csapatot. Az immár 24 meccs óta veretlen belgák 1986 után először, s történetük során másodszor kerültek be az elődöntőbe vb-n. A következő ellenfelük a francia együttes lesz, kedden, Szentpéterváron. Ezzel egyúttal az is eldőlt, hogy csak európai csapatok szerepelnek majd a legjobb négy között Oroszországban.

Elsőként a franciák a négy között

Elsőként a francia válogatott jutott be a legjobb négy közé az oroszországi labdarúgó-világbajnokságon, mivel pénteken, a negyeddöntőben 2–0-ra legyőzte Uruguay csapatát. A Nyizsnyij Novgorod-i összecsapás győztese az elődöntőben az esti Brazília–Belgium mérkőzés továbbjutójával mérkőzik kedden, Szentpéterváron.

Anglia tizenegyes-párbaj árán negyeddöntős

Az angol válogatott jutott be utolsóként az oroszországi labdarúgó-világbajnokság negyeddöntőjébe, miután 1–1-es rendes játékidőt és hosszabbítást követően tizenegyes-párbajban legyőzte Kolumbiát. A szigetországi együttes története során először nyert ilyen körülmények között világbajnoki mérkőzést, korábban mindhárom tizenegyes-párbaját elveszítette (1990, 1998, 2006). Anglia szombaton Svédországgal vívja a negyeddöntőt.

A svédek voltak a taktikusabbak

A svéd válogatott jutott be hetedikként az oroszországi labdarúgó-világbajnokság negyeddöntőjébe, miután 1–0-ra legyőzte a svájci csapatot. A kedd délutáni mérkőzés első félidejében nem született gól, a másodikban viszont Emil Forsberg lövése nyomán a labda – Manuel Akanji lábán irányt változtatva – utat talált a kapuba. A svájciak ezt követően nagy erőket mozgósítottak az egyenlítés érdekében, de nem volt sok ötlet a támadásaikban. A svédek ellenfele a szombati, szamarai negyeddöntőben az esti Kolumbia–Anglia párharc továbbjutója lesz.

Ráijesztett Hazardékra Japán

A japán válogatott kétgólos előnyben volt mintegy húsz perccel a rendes játékidő vége előtt, azonban a belga csereemberek megmentették a becsületet, és a 94. percben egy kontrával megfordították a meccset.

Bedarálta Mexikót az ötszörös világbajnok

Hiába kezdett jobban Mexikó, az első húsz perc lendülete nem tartott ki a folytatásra a közép-amerikaiknál, Neymar vezérletével nyolc közé jutott Brazília.

A horvátok is büntetőkkel negyeddöntősök

Horvátország 1–1-es rendes játékidő és hosszabbítás után 11-esekkel 3:2-re legyőzte Dániát Nyizsnyij Novgorodban, így bejutott a legjobb nyolc közé az oroszországi labdarúgó-világbajnokságon.A horvátok a nap során korábban a spanyolokat ugyancsak büntetőpárbajban legyűrő oroszokkal játszanak szombaton Szocsiban az elődöntőbe kerülésért.

Büntetőpárbajjal 8 között a házigazdák

A házigazda orosz válogatott bejutott a legjobb nyolc közé a labdarúgó-világbajnokságon, miután az első vasárnapi nyolcaddöntőben büntetőpárbajban jobbnak bizonyult Spanyolországnál Moszkvában. Az oroszok szombaton Szocsiban a Horvátország–Dánia összecsapás győztesével játszanak a negyeddöntőben.

Cavani duplájával jutott tovább Uruguay

Uruguay 2–1-re legyőzte az Európa-bajnok Portugáliát az oroszországi labdarúgó-világbajnokság szombati nyolcaddöntőjében Szocsiban, így bejutott a legjobb nyolc közé. A mérkőzésen a portugálok végig nagy mezőnyfölényben játszottak, ám dél-amerikai riválisuk két kontratámadásnak és a duplázó Edinson Cavaninak köszönhetően győzött. Az uruguayi válogatott a negyeddöntőben az argentinokat kiejtő Franciaország legjobbjaival találkozik pénteken, Nyizsnyij Novgorodban.

Franciaország elsőként a nyolc között

Franciaország jutott elsőként negyeddöntőbe az oroszországi labdarúgó-világbajnokságon, miután 4–3-ra legyőzte Argentínát szombaton, Kazanyban. A francia csapat a nyolc között az esti Uruguay–Portugália találkozó továbbjutójával játszik pénteken, Nyizsnyij Novgorodban.

Japánnak kedveztek a fair play-pontok

Az oroszországi labdarúgó-világbajnokságon Kolumbia végzett az első helyen a H csoportban, miután az utolsó fordulóban csütörtökön 1–0-ra legyőzte Szenegált, amely végül a fair play-pontok összevetésével csúszott a harmadik helyre, s esett ki. A kvartett másik mérkőzésén Japán 1–0-ra kikapott a már biztosan búcsúzó Lengyelországtól, azonban ez az eredmény elég volt a szigetországiaknak, ugyanis a sárga és piros lapok tekintetében jobban álltak afrikai riválisuknál. A G-jelű négyesben egyszerűbb volt a helyzet: Belgium százszázalékos teljesítménnyel végzett az élen, miután 1–0-ra legyőzte Angliát. A két együttes azonban már korábban biztosította továbbjutását, így a Tunézia–Panama csata tét nélkül zajlott.

Kiesett a címvédő Németország!

Szerdán délután megszületett az oroszországi labdarúgó-világbajnokság eddigi legnagyobb meglepetése. A címvédő Németország 2–0-ra kikapott a Koreai Köztársaságtól az F csoport harmadik fordulójában, így a négyes utolsó helyén végzett, és az ázsiaiakhoz hasonlóan búcsúzott a további küzdelmektől. A párhuzamos találkozón Svédország 3–0-ra legyőzte Mexikót, ezzel első helyezettjeként jutott nyolcaddöntőbe, míg riválisa másodikként került a legjobb 16 közé. Az E csoport élén Brazília zárt, miután az utolsó fordulóban 2–0-ra legyőzte az így búcsúzó Szerbiát. Mögöttük Svájc jutott a nyolcaddöntőbe, amely 2–2-es döntetlent játszott Costa Ricával.

Unalomba fulladt a dán-francia meccs

A francia és a dán válogatott az oroszországi labdarúgó-világbajnokság első gól nélküli döntetlenjét játszotta kedden, ezzel utóbbi továbbjutott, előbbi pedig csoportelsőségét biztosította be a C jelű négyesben. A két búcsúzó párharcát Peru nyerte az Ausztrálok ellen, ezzel negyven év után győzött újra vébé-meccsen. A D csoport utolsó fordulójának rosztovi találkozóján Horvátország 2–1-re verte Izlandot, és százszázalékos teljesítménnyel zárt a kvartett élén, míg ellenfele búcsúzott. Ezzel párhuzamosan az argentinok izgalmas derbin múlták felül Nigériát, így ők léphettek tovább a horvátokkal.

Uruguay lépett tovább hibátlanul

A csoportkörök harmadik mérkőzései kezdődtek hétfőn, az oroszországi labdarúgó-világbajnokságon, ennek megfelelően párhuzamosan két-két találkozót rendeztek. Az A-jelű kvartettben Uruguay tét nélküli találkozón 3–0-ra legyőzte a házigazda együttest. A két csapat már korábban biztosította helyét a nyolcaddöntőben. A csoport becsületmeccsén szaúdi válogatott 2–1-re legyőzte az egyiptomi csapatot.Az esti párharcokon, a B csoportban döntetlenek születtek: Spanyolország Marokkóval osztozott meg a pontokon, de így is csoportelsőként jutott nyolcaddöntőbe, ahol a házigazda Oroszországgal mérkőzik majd. Az Európa-bajnok Portugália Iránnal játszott döntetlent, így másodikként lépett tovább.

Megvan az első európai búcsúzó

Az angol válogatott kiütéses sikert aratott a panamai csapat felett az oroszországi labdarúgó-világbajnokság G csoportjának vasárnapi, második fordulójában, így a legjobb 16 közé jutott. Az angolok győzelmével a belga együttes is biztosította a helyét a nyolcaddöntőben. A japán és a szenegáli válogatott 2–2-es döntetlent játszott egymással a H csoportban. Az utolsó kör előtt ezzel mindkét együttesnek négy pontja van, így biztató helyzetből várhatja csütörtöki utolsó összecsapását. A nap és a második csoportkör zárómeccsén megszületett az első európai búcsúzó is: az enerváltan és ötlettelenül futballozó lengyelek nem tudták feltartóztatni a kolumbiai rohamokat, és két veresége után eldőlt, hogy a csoportkört követően Robert Lewandowskiék utazhatnak haza.

Gólokban gazdag szombati meccsek

Az oroszországi labdarúgó-világbajnokság szombati programjának nyitómérkőzésén Belgium 5–2-re legyőzte Tunéziát a G csoport második fordulójában, így nagy lépést tett a nyolcaddöntőbe jutás felé. Ugyanez érvényes Mexikóra, amely 2–1-re verte a Koreai Köztársaságot az F-jelű négyes második fordulójában. A kvartett második találkozóján a címvédő Németország drámai küzdelemben, Toni Kroos 95. percben lőtt szabadrúgásgóljával múlta felül 2–1-re Svédországot, ezzel saját kezébe vette sorsát, ami a dél-koreaiak elleni utolsó mérkőzésen dől el.

Svájc nagyot fordított sorsán a szerbek ellen

Az oroszországi labdarúgó-világbajnokság pénteki játéknapján megszerezte első győzelmét az esélyesek közé sorolt Brazília, amely Costa Rica ellen nyert Szentpéterváron, az E csoport második körében. Costa Rica újabb vereségével már biztos kieső. A másik találkozón Svájc fordított, és 2–1-re legyőzte a szerb csapatot, ezzel jelentős lépést tettek a továbblépés felé. A D csoportban is véget ért a második kör: a nigériai válogatott 20-ra legyőzte az izlandiakat, ezzel lépéselőnybe került a horvátok mögött a másik továbbjutó helyért zajló csatában.

A franciák és a horvátok is továbbléptek

Megőrizte veretlenségét a dán labdarúgó-válogatott, mivel az oroszországi világbajnokság csütörtöki játéknapján 1–1-es döntetlent játszott Ausztrália csapatával, C csoport második fordulójában. A kvartett másik meccsén a francia válogatott 1–0-ra legyőzte Perut, így a nyolcaddöntőbe jutott, míg a vesztes dél-amerikai együttes már biztosan nem kerülhet a tizenhat közé. A D-jelű négyes esti rangadóján a horvát válogatott 3–0-ra verte a különösebb elképzelés nélkül játszó argentin együttest, így biztosan ott lesz a nyolcaddöntőben.

Mindhárom meccsen egyetlen gól döntött

Az Európa-bajnok portugál válogatott 1–0-ra legyőzte a marokkói együttest, a címvédő spanyol csapat pedig Iránt múlta felül hasonló arányban, az oroszországi labdarúgó-világbajnokság B csoportja második fordulójának szerdai mérkőzésein. Az észak-afrikai együttes 19 veretlen mérkőzéssel érkezett, második vereségével azonban az első búcsúzó lett, noha Iránnal és Portugáliával szemben is fölényben futballozott. Az A-jelű csoportban Szaúd-Arábia felett aratott 1–0-s sikerrel Uruguay, valamint a kedden Egyiptomot legyőző házigazda Oroszország is biztosította helyét a legjobb 16 között.

Továbbjutás küszöbén az oroszok

Az oroszországi labdarúgó-világbajnokság keddi napján három mérkőzést rendeztek. Kora délután Japán meglepetésre 21-re legyőzte a harmadik perctől emberhátrányban futballozó Kolumbiát a H csoport első fordulójában. A kvartett másik derbijén a szenegáli válogatott 21 arányban múlta felül a lengyel csapatot. A nap zárásaként a házigazda oroszok 31-re verték Egyiptomot az A csoport második fordulójának szentpétervári mérkőzésén, így szinte biztosan a nyolcaddöntőbe jutottak.

Lukaku és Keane is duplázott

Az oroszországi labdarúgó-világbajnokság hétfői játéknapjának nyitó találkozóján a svédek 11-esből szerzett góllal 1–0-ra legyőzték a dél-koreai csapatot az F csoportban. A nap legbiztosabb sikerét Belgium aratta, amely Panama felett aratott 3–0-s győzelmet a G csoportban. A kvartett második meccsén Anglia Harry Kane duplájának köszönhetően verte 2–1-re Tunéziát.

Vereséggel kezdett a címvédő

Az oroszországi labdarúgó-világbajnokság vasárnapi első mérkőzésén Szerbia 1–0-ra legyőzte Costa Ricát Szamarában, az E csoport első fordulójában. A másik találkozón Brazília csak döntetlennel kezdte meg szereplését Svájc ellen. Az F csoport első körének rajtján a címvédő Németország nagy meglepetésre 1–0-ra kikapott  Mexikótól a moszkvai Luzsnyiki Stadionban.

Az európai foci érvényesült a szombati meccseken

Igazi nagyüzem volt szombaton az oroszországi labdarúgó-világbajnokságon. A két éve Eb-ezüstérmes francia válogatott 2–1-nyert az ausztrálok ellen a C csoportban, Kazanyban.  A második félidőben két tizenegyesből esett egy-egy gól négy percen belül, majd Paul Pogba döntötte el a mérkőzést. A csoport másik mérkőzésén Dánia egy góllal legyőzte Perut, s ezzel a dél-amerikaiak 2016 novembere óta tartó 15 meccses veretlenségi sorozatát szakította meg. A D-jelű négyes első körében Izland története első világbajnoki mérkőzésén 1–1-es döntetlent játszott Moszkvában a legutóbb ezüstérmes argentin együttessel. A másik párban a horvát válogatott 2–0-ra legyőzte Nigériát.

Cristiano Ronaldo mesterhármassal kezdett

Három mérkőzést rendeztek pénteken az oroszországi labdarúgó-világbajnokságon. Az uruguayi válogatott a 89. percben esett góllal nyert Egyiptom ellen Jekatyerinburgban, az A csoport 1. fordulójában. A négyes másik meccsén, csütörtökön a házigazda oroszok 5–0-ra verték a szaúdiakat. A B csoport első, szentpétervári mérkőzésén Irán hosszabbításban esett öngóllal 1–0-ra legyőzte az Afrika-bajnok Marokkót. Az egész mérkőzésen nagy fölényben futballozó észak-afrikai csapatnak 19 találkozón át tartó veretlenségi sorozata zárult le a mostani kudarccal. A csoport másik meccsén a spanyol és az Európa-bajnok portugál válogatott 3–3-s döntetlent játszott. Cristiano Ronaldo mesterhármast szerzett, a portugál támadó ezzel Puskás Ferencet utolérve Európa-rekorder lett 84 válogatottbeli góljával.

Sima orosz győzelemmel rajtolt a torna

A házigazda orosz válogatott a szaúdiak felett aratott sima, ötgólos győzelmével rajtolt el a XXI. labdarúgó-világbajnokság csütörtökön. A hazai csapat sikere azt jelenti, hogy a rendező ország nemzeti együttesei továbbra is veretlenek a nyitómérkőzéseken, eddig három győzelmük mellett háromszor döntetlen született. Az oroszok hét mérkőzésen át tartó nyeretlenségi sorozatukat szakították meg.

Csütörtöktől futball világbajnokság!

A házigazda Oroszország és Szaúd-Arábia csütörtöki mérkőzésével veszi kezdetét a XXI. labdarúgó-világbajnokság, amelyen elsősorban az európai csapatok és Brazília számítanak favoritnak. Az már a pályázási folyamat során eldőlt, hogy a vb a 2006-os németországi esemény után visszatér Európába, Oroszország 2010 decemberében három másik európai pályázóval szemben nyerte el a rendezés jogát. Az egyszerre történt 2018-as és 2022-es helyszínkijelölést később számos kritika érte a feltételezett vesztegetések miatt.