Tótka Sándor három századra az aranyéremtől

Kós Benedek legjelentősebb egyéni felnőtt eredményét érte el a döntőbe jutással

A magyar versenyzők két-két arany-, ezüst- és bronzérmet szereztek a szegedi kajak-kenu világkupa szombati döntőiben. Az első döntős napon 11 finálé szerepelt a programban, ezek közül nyolcban volt magyar hajó. Jócskán akadt megyei érdekeltség is.

Kezdésként a sprinterek versenyeit lehetett végigizgulni, és ez a férfi kajakosok futamára különösen igaz volt, mert a kilenc sportoló – köztük a gyomaendrődi Tótka Sándor – óriási csatát vívott egymással. A célba szinte egyszerre ért négy kajakos, akik közül végül az olimpiai és világbajnoki címvédő brit Liam Heath került ki győztesen, de az újpesti színekben versenyző Tótka Sándor mindössze három századmásodperccel szorult a szigetországi klasszis mögé. Az első négy kilenc századon belül ért célba.
– Kemény futam volt. Én nem foglalkoztam a riválisokkal, csak saját magamra összpontosítottam, a célban sem tudtam, mi az eredmény. Nagyon örülök az ezüstéremnek, jó visszajelzés ez a munkánkról, hogy jó az irány. Bízom magamban és az edzőmben is, és remélem, úgy fognak állni a csillagok, hogy méltó legyek az olimpiai szereplésre. Az egyesre 2014 óta nem készültem annyit, és annyira tudatosan, mint most, a négyes volt a prioritás. A lényeg két hét múlva kezdődik – utalt a május végi, hazai ötkarikás válogatóra Tótka Sándor.
A férfiak K-2 500 méteres számában nem termett babér a magyaroknak. A váci Noé Zsombor és a szarvasi Dombvári Bence (Honvéd) ötödik lett úgy, hogy nem volt esélye az éremre.
K-1 500 méteren két magyar is döntőbe jutott. A szegediként duplán hazai pályán versenyző kajakos, Nádas Bence a dánok sztárját, Rene Holten Poulsent mindössze három századdal megverve nyerte a számot, a szarvasi Kós Benedek pedig legjobb felnőtt egyes  sikerét elérve, nyolcadikként ért a célba.
– Nagyon örülök, hogy nyerni tudtam, ez egy jó visszajelzés, hogy helyem van a négyesben. Bízom benne, hogy Tótka Sanyi és az én teljesítményem is meg fog mutatkozni a négyes produkciójában – mondta Nádas, aki a négyes mellett Kopasz Bálinttal párosban készül az ötkarikás válogatóra.
A vasárnapig tartó világkupán összesen 26 versenyszámban osztanak érmeket és 45 versenyző képviseli a hazai színeket. A verseny a járványügyi intézkedések miatt nézők nélkül zajlik a Maty-éren.

A szegedi kajak-kenu világkupaverseny szombati megyei vonatkozású döntői
Férfiak. K-1 200 m (olimpiai szám): 1. Liam Heath (brit) 35,68 mp, 2. Tótka Sándor 35,71, 3. Manfredi Rizza (olasz) 35,74.
K-1 500 m: 1. Nádas Bence 1:43,34 p, 2. Rene Holten Poulsen (dán) 1:43,37, 3. Victor Gairy Aasmul (dán) 1:43,89, … 8. Kós Benedek 1:45,76.
K-2 500 m: 1. Marcus Walz, Rodrigo Germade (spanyol) 1:31,82 p, 2. Mikita Borikav, Dmitrij Natincsik (fehérorosz) 1:32,47, 3. Dmitro Danilenko, Oleh Kuharik (ukrán) 1:33,09, … 5. Noé Zsombor, Dombvári Bence 1:34,63.