Előnyt szerzett a BRSE a negyeddöntőben

Nikolina Bosnyakova ütését próbálja blokkolni Pekárik Eszter és Marta Drpa a keddi csabai elődöntőben. Fotó: Kuti István

A női extraligás röplabda-bajnokság elődöntőjében előnyt szerzett a Swietelsky-Békéscsaba csapata, amely helyenként jó játékkal, 90 perces, négyszettes csatában múlta felül a meccs második felére felbátorodó Kaposvárt. Az egyik fél harmadik győzelméig tartó párharc pénteken a somogyi megyeszékhelyen folytatódik.

Swietelsky-Békéscsaba–1.MCM-Diamant Kaposvár 3:1 (17, 14, –11, 19)
Extraligás női röplabda-mérkőzés, elődöntő, első találkozó. Békéscsaba, 1000 néző. Vezette: Szarka János István, Horváth Miklós.
Békéscsaba: Kornyijenko 7, KLISZURA 17, Pekárik 9, DRPA 19, Karhu 5, BODNÁR 8. Csere: Molcsányi, Kertész (liberó), Szatmári 1, Zólyomi 1, Glemboczki 5. Vezetőedző: Tóth Gábor.
Kaposvár: Grbac 2, T. Matics 4, Wirth 2, BOSNYAKOVA 17, SZEDMÁK 18, Lemmens 12. Csere: Szpin (liberó), Hegyi, Budai. Vezetőedző: Vincent Lacombe.
Az eredmény alakulása. 1. szett: 8:2, 10:5, 17:7, 19:10, 19:14. 2. szett: 4:1, 5:4, 11:4, 12:7, 15:10, 18:10, 22:13. 3. szert: 0:3, 2:3, 2:9, 5:13, 5:17, 9:17, 11:19. 4. szett: 6:2, 8:4, 8:7, 11:7, 13:10, 16:11, 16:13, 19:13, 22:15.

Kornyijenko ász szervája nyitotta meg az elődöntőt. A csabaiak három pontjára jött a kaposváriak válasza, de azután sorra eredményesen fejezték be támadásaikat a házigazdák, így 7:2-es vezetésüknél Vincent Lacombe időkérésre kényszerült. Sok változás nem állt be, változatlanul a BRSE volt a pontosabb és fokozatosan növelte előnyét. Marta Drpától egy időre Bodnár Dorottya vette át a pontgyártást, az ász szervájával pedig már 14:6-ra vezetett a hazai együttes. A somogyiaknak nem volt hatásos fegyverük, 17:7-nél ismét időkérésre kényszerült a trénerük. Bosnyakova egyéni kvalitásainak köszönhetően valamelyest szorosabb lett a meccs. Nyomban lépett is Tóth Gábor, kihívta csapatát, hogy megtörje az ellenfél lendületét. Salla Karhu bombája és ásza lendítette át a holtponton a Békéscsabát, Drpa pedig a szettlabdát is bevarrta, 25:17.
A második játszma is a motiváltabbnak tűnő csabaiak akarata szerint kezdődött. Bosnyakova és Szedmák Réka pontot érő támadásaival zárkózott a Kaposvár, de 5:4-nél azután ismét a hazaiak percei következtek. A folytatásban is az volt a trendi, hogy a látogatók fellángolásait csírájában fojtotta el a BRSE. 12:7-es állásnál Szara Kliszura, 15:10-nél Karhu és Bodnár volt az, aki pontosan célzott, vagy jó döntést hozott. A 7-8 pontos különbség ennek köszönhetően nem csökkent, sőt a szett hajrájában tíz fölé nőtt, 25:14,
A somogyiak a harmadik játék elején vezettek először a mérkőzés során, köszönhetően Nathalie Lemmens pontjainak. Drpa bombáival zárkózott a BRSE, de azután több hiba is becsúszott, így 2:5-nél Tóth Gábor a pálya széléhez kérette csapatát. Hazai oldalon látványosan elveszett az addigi magabiztosság: Szedmák Réka zsinórban három ásszal, majd egy védhetetlen ütéssel egymaga szerzett 2:10-es vezetést a csapatának. Az újabb időkérés sem tudta kihúzni a csabaiakat a hullámvölgyből. Sok volt a rossz megoldás, illetve a nyitásfogadásban is mutatkoztak hiányosságok, emiatt 9:17-re lépett el a Kaposvár. Zsinórban négy sikeres poén még visszaadta a szurkolók reményét, de a hazai játékosokat ez sem pörgette fel kellően 11:19-es állás után már csak a somogyi gárda szerzett pontot, 11:25.
A negyedik szettre azután ismét a magabiztos BRSE tért vissza a pályára. Két hazai pont után a meccs leghosszabb labdamenetét a vendégek nyerték, akik a folytatásban is egységes képet festettek. Kliszura nagyszerű ejtése és pontjaival azonban 6:2-re elléptek a házigazdák, 8:4-nél viszont a látogatók csináltak zsinórban három pontot, jelezve ezzel, hogy nem mondtak le a győzelem megszerzéséről. Tóth Gábor időkérése után hamarjában visszaállt a négy pontos különbség, de ez is átmenetinek bizonyult. Hullámzott a játék, mindkét oldalon voltak jobb és kevésbé eredményes periódusok. 16:11-ről három pontra még visszajött a nagyot küzdő somogyi gárda, ám azután ismét Pekárik Eszterék percei és poénjai következtek (19:13). Innen pedig már nem volt visszaútjuk Maticséknak, változatos hajrában Glemboczki Zóra pontja lezárta a másfél órás mérkőzést
A párharcot 1:0-ra vezeti a BRSE.

Tóth Gábor: – Fontos lépést tettünk meg, örülök a győzelemnek, köszönjük szurkolóink biztatását! Jól kezdtük az összecsapást, aztán szépen lassan felébredt a Kaposvár. Nem mutattak semmi olyasmit, amit ne tudtunk volna előre, de ez fordítva is így van, hiszen már nem tudunk rejtegetni egymás elől semmit. Az a csapat fog nyerni, amelyik fókuszáltabb, taktikailag felkészültebb és jobban regenerálódik!
Vincent Lacombe: – Gratulálok a Békéscsabának, amely megmutatta, hogyan kell kezdeni egy elődöntőt. Egy óra előnyt adtunk neki az első két szett miatt, ennyi kellett, hogy megérkezzünk a meccsbe. Fiatal játékosaink vannak, és a harmadik játszmában meg is mutattuk, hogy a minőséggel nincs gond, csak a kiegyensúlyozottsággal. A második meccsen a saját játékunkra kell koncentrálnunk.