Megszorongatták a Monzát

Pekárik Eszterék megnehezítették a Monza dolgát. Fotó: Csukás Zsolt

Nem született meglepetés a CEV Kupa női nyolcaddöntőjében. A monzai „buborékban” a házigazda három szettben múlta felül a Swietelsky-Békéscsabai RSE együttesét. Összességében a viharsarkiak remek teljesítménnyel lepték meg vendéglátójukat, a második játékban még szettlabdájuk is volt, így az eredmény az olaszokra nézve hízelgő.

Saugella Monza–Swietelsky-Békéscsabai RSE 3:0 (16, 27, 22)
CEV Kupa női röplabda-mérkőzés, nyolcaddöntő. Monza, Arena di Monza, zárt kapuk mögött. Vezette: Konsztantinosz Vudurisz (görög), Philippe Weinberger (svájci).
Monza: Meijners 9, Danesi 6, VAN HECKE 19, ORTHMANN 17, Heyrman 7, Carraro 3. Csere: Parrocchiale (liberó), Squarcini 3, Negretti 1, Obossa 1, Begic 1, Daviskiba. Vezetőedző: Marco Gaspari.
Békéscsaba: VANDER WEIDE 17, Pekárik 2, DRPA 11, Glemboczki 4, Grudina 4, Koseková 1. Csere: MOLCSÁNYI (liberó), Cicic, Konsztantinu 5. Vezetőedző: Tóth Gábor.
Az eredmény alakulása. 1. szett: 2:0, 7:2, 7:5, 10:5, 13:9, 17:9, 19:13, 22:15. 2. szett: 1:2, 6:2, 6:5, 7:6, 10:6, 11:7, 11:11, 12:13, 16:16, 16:18, 17:20, 20:20, 20:22, 23:22, 24:24, 24:25, 26:25, 27:26. 3. szett: 1:4, 4:5, 4:7, 6:8, 9:9, 9:11, 11:14, 13:14, 14:16, 20:20, 23:21,

A viharsarki együttes sokáig várt arra, hogy bemutatkozhasson a második számú európai kupasorozat mostani idényében: Tóth Gábor csapatának első körös ellenfele, a finn LPV Huittinen a koronavírus-járvány miatt visszalépett, a monzai buborékos rendszerű tornát pedig nem sikerült az eredetileg kijelölt decemberi időpontban megrendezni. Akkor a többi között a BRSE vezetősége kérésének eleget téve az európai szövetség elhalasztotta a négycsapatos viadalt, mondván, a szervezők nem tudtak megfelelő garanciákat adni a biztonságos rendezésre.
A Békéscsaba – amely 2019-ben elődöntőig jutott a CEV Kupában – vasárnap kelt útra és Bécs érintésével repült Monzába, ahol a világ egyik legerősebb bajnokságának számító olasz élvonalban tizenkét mérkőzés óta veretlen, házigazda Saguella Monza várt rá a nyolcaddöntőben.
Villámrajtot vett a házigazda, 7:2-es állásnál Tóth Gábor időkéréssel nyugtatta meg játékosait. Egy időre rendezettebb lett a csabai együttes játéka, az olaszok azonban olajozottabban működtek együtt és ennek az eredményre is kihatása volt. 16:9-nél újabb játékmegszakítással próbálta korrigálni a mutatkozó hibákat a viharsarki szakvezető, innen azonban már a 8 pontig jutó Lindsey Vander Weide kiváló egyéni teljesítménye ellenére sem lehetett feltartóztatni a Monzát, amely 24 perc alatt „behúzta” az első szettet.
A második játszma elején is villámrajtott vett Marco Gaspari csapata (6:2), de a kezdeti lendületét sikerült megfékeznie a Békéscsabának, melynek soraiban több játékos mutatott komoly formajavulást. A támadások befejezéséből Marta Drpa is kivette a részét, ennek köszönhetően egy négyes szériával 11:11-nél utolérte ellenfelét. Ettől kezdve minden egyes pontért öldöklő csata folyt a pályán. Jobbára a viharsarkiak jártak előrébb, akik 20:17-nél alakították ki a legnagyobb különbséget, a hazaiak sztárjai azonban gyorsan egalizáltak. Rendkívüli izgalmakat hozott a játszma hajrája. 24:23-nál szettlabdát hárított Tóth Gábor alakulata, 25:24-nél pedig előtte nyílt meg az egyenlítés lehetősége. Az olaszok keze sem remegett meg, megint fordítottak, és nemes küzdelemben, a negyedik játszmalabdájukkal megnyerték a második játékot is.
A balszerencsés kimenetelű játszmából is erőt tudtak meríteni Molcsányi Ritáék. Az olaszok első pontjára néggyel válaszoltak, és innen rendre náluk volt az előny, a Monza csak egalizálni tudott 9:9-nél, majd jóval később 20:20-nál. Igazán kiválóan teljesített Tóth Gábor alakulata, de a játszma végére alább hagyott a koncentráció, és ezt a nemzetközi klasszisokat felvonultató hazai gárda kihasznált, Hanna Orthmannal az élen.
Összességében a Békéscsaba nem keltett rossz benyomást, a megilletődött kezdés után teljes erőbedobásra késztette a jóval esélyesebb ellenfelét, és csak nüanszokon múlott, hogy nem ért el még szorosabb eredményt.

Marco Gaspari: – Nehéz bajnokságban veszünk részt, sűrűek voltak az előző napjaink. Felkészültünk a ma esti találkozóra, tudtuk, hogy egy erős csapat ellen lépünk pályára. Ezt be is bizonyították a szettek szorosságát nézve. A játék képét látva a Békéscsaba megérdemelt volna egy szettet.
Tóth Gábor: – A második és harmadik szettben reális esélyünk volt nyerni. Úgy gondolom, hogy ezt meg is érdemeltük volna, másrészt a kezünkben is volt a lehetőség. Komoly erőbedobásra késztettük ellenfelünket, nem vallottunk szégyent és hasznos tapasztalatokkal gazdagodtunk.