Tíz emberrel mentett pontot az Előre

A csabaiak tíz emberrel is kreatívabbak voltak, mint a házigazdák, így még a döntetlen is a Rákóczira nézve hízelgőbb. Fotó: Lang Róbert/Somogyi Hírlap

Egy hét alatt száznyolcvan fokos fordulatot vett a Békéscsaba 1912 Előre labdarúgócsapata. A lila-fehér alakulat az Ajka elleni csapnivaló hazai rajt után, vasárnap a szerethetőbb arcát mutatta be Kaposváron. A 23. forduló keretében lejátszott mérkőzést végig uralták Nagy Sándorék, és végül 10 emberrel küzdve, a hosszabbításban sikerült egyenlíteniük, noha a játék képe alapján mindhárom pontot kiérdemelték volna.

Kaposvári Rákóczi FC–Békéscsaba 1912 Előre 1–1 (1–0)
NB II-es labdarúgó-mérkőzés. Kaposvár, Rákóczi Stadion, zárt kapuk mögött. Vezette: Szűts Gergely (Becséri Gergely, Kovács Gábor).
Kaposvár: Pogacsics – Ur L., Dvorschák, Lakatos Cs. – Nagy J., Balog A. (Szederkényi, 80.), Zsirai, Erdei (Szabó A., 88.), Hadaró – Szarka, Balázs Zs. (Andrics, 65.). Vezetőedző: Várhidi Péter.
Békéscsaba: Uram – Nagy S., Farkas M., Bora, Kasik (Lukács, 46.) – Máris, Horváth P. (Fazekas, 85.), Király, Szabó P. (Kitl, 80.) – Kovács Á. (Styecz, 71.), Paudits. Vezetőedző: Preisinger Sándor.
Gólszerző: Balázs (36. – 11-esből), ill. Paudits (93.).
Sárga lap: Zsirai (42.), Lakatos (59.), Hadaró (62.), Dvorschák (93.), ill. Király (9., 64.), Lukács (81.), Bora (89.), Paudits (93.), Fazekas (94.).
Piros lap: Király (64.).

35. perc: Szarka startolt a jobb szélen egy előrebikázott labdára, Farkas szabálytalanul próbálta elválasztani a tizenhatos csücskénél, a játékvezető pedig az asszisztense jelzésére kissé jóindulatúan a büntetőpontra mutatott. A 11-est Balázs Zsolt ballal a jobb oldalba helyezte, 1–0.
64. perc: Király Patrik buktatta Baloghot, amiért megkapta a második sárga lapját.
93. perc: A felezővonal közeléből íveltek kapu elé egy szabadrúgást a csabaiak, a középre kotort labdába Paudits Patrik piszkált bele a kapu torkában, a labda pedig a bal sarokban kötött ki, 1–1.

Teljesen más szemlélettel kezdte a mérkőzést a Békéscsaba, mint egy hete a hazai nyitányon. Támadólag lépett fel a lila-fehér együttes, és ezzel nem igazán tudott mit kezdeni a házigazda. Az első 20 percben Bora, Szabó Péter és Horváth Péter veszélyes lövése is beakadhatott volna, amennyiben Pogacsics kapus nem elég szemfüles. A kényszerű helyzetben a hazaiak kontrajátékra rendezkedtek be, de csak a félidő közepét átlépve tudtak eljutni a csabai kapuig, amikor is Szarka 14 méteres lövését kellett hárítania Uramnak. Mivel a folytatásban is az Előre dominált, derült égből villámcsapásként jött a Rákóczi rögtönzött vezető gólja, melyet teljesen fölösleges szabálytalanság előzött meg. Az elkerülhető találat után is fölényben játszott a viharsarki együttes, de a szünetig már csak Márisnak volt egy kecsegtető fejese, ami veszélyt hordozott magában.
Tapasztalva a hazaiak passzivitását. Preisinger Sándor a szünetben a balhátvéd Kasik helyére újabb támadót küldött pályára, így a meccs második felében már három csatárral rohamoztak a csabaiak. Ennek ellenére kevésbé voltak hatékonyak, mint az első félidőben, igaz helyzet így is csak előttük akadt. A 64. perctől azonban tovább romlott az esélyük, miután Király Patrik a második sárgáját is begyűjtötte. Rövid időre felbátorodott az addig inkább „falusi képet” festő somogyi alakulat. Szarka kis híján megduplázta az előnyüket, válaszul pedig Szabó tornáztatta meg a hazai kapuvédőt. Tíz emberrel is nyomott a Békéscsaba, kapuja elé szorult a Rákóczi, és próbálta védeni a számára kedvező eredményt, csak ritkán tudott kiszabadulni a térfeléről. Akkor viszont akadt gondja az Előre fellazuló védelmének. A kilépő Szarka a 75. percben ismét csak Farkassal maradt egyedül, ám ezúttal a bekk szabályosan tisztázott előle nagy helyzetben. Néhány minutával később Lukács kapott jó labdát a 16-oson belül, de túl hosszan vette át, ezzel oda lett a kedvező lehetőség, ráadásul még sárga lapot érően szabálytalankodott is.
A végjátékban mindent egylapra tett fel a Békéscsaba, már a védők is támadták a hazai kaput, amikor a 93. percben siker koronázta az erőfeszítéseiket, és Pauditsnak sikerült mattolnia Pogacsics kapust!
Bár a csabaiak egyenlítése csak a hosszabbításban született az eredmény így is inkább a somogyi együttesre nézve hízelgő. A hazaiak az első félidőben helyzet nélkül szereztek vezetést, a térdfélcsere után emberelőnyben is csak az eredmény óvására törekedtek. Mindez nem bizonyult jó stratégiának, mert a mindvégig kreatívabb lilák kimentettek a megérdemelt három helyett legalább egy pontot megmentettek.

Jó: Pogacsics, Szarka, ill. Bora, Szabó P., Máris.

Várhidi Péter: – Minőségben egy nagyon jó csapat ellen játszottunk, így bravúrnak érzem, hogy sokáig egy-nullára tudtunk vezetni. Ezt az előnyt azonban illett volna megtartani, de sajnos az utolsó percben gólt kaptunk. Hozzáteszem: a magyar futballban elképesztően sok gól születik a hosszabbításban, amit a koncentráció számlájára lehet írni.
Preisinger Sándor: – A mérkőzés folyamán végig domináltunk, bizonyítottuk, hogy mentálisan és fizikálisan is rendeben vagyunk. Ami viszont borzasztó az a helyzetkihasználásunk, amit hetek óta mutatunk. Nyolc-kilenc helyzet kellett ahhoz, hogy rúgjunk egy gólt, ami nem is helyzetből született. Ilyen szempontból mélyen vagyunk, de ez kvalitás kérdése. A játékunkat a tizenhatosig nagyszerűen felépítjük, eljutunk beadásokig, helyzetekig, de ezek rendre kimaradnak. Ezúttal is ennek köszönhetjük azt, hogy ez a mérkőzés döntetlennel zárult.